Škrob jako zázračný pomocník v zahradě. Plody rybízu díky němu budou větší, sladké a velmi šťavnaté

                   

Rybíz patří mezi velmi oblíbené druhy letního ovoce a tento titul má rozhodně zaslouženě. Jeho plody jsou totiž lahodné, nepříliš sladké a s kyselým ocáskem na konci, který vytváří to pravé letní osvěžení. Také jeho pěstování není nic komplikovaného, stačí si pouze zapamatovat několik základních bodů, kterých se při starostlivosti o něj budete držet. Dnes vám proto přinášíme vychytávku v podobě obyčejného kuchyňského škrobu, jehož přidáním k tomuto ovocnému keříku dosáhnete mnohem lepších výsledků v jeho pěstování.

Něco o rybízu

Jako u většiny rostlin a plodin je velmi důležitý prvotní výběr, podle vašich dostupných možností. Kromě nejznámějšího druhu rybízu, kterým je ten červený, existují totiž také druhy černého, bílého, a dokonce i velmi exkluzivní druh růžového rybízu, který se vyznačuje velmi sladkou chutí a je dokonalý k přípravě rybízového vína.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Každý z těchto druhů má jinou dobu zrání a zcela odlišnou paletu chutí. Červené odrůdy rybízu zrají nejčastěji od začátku červa až do konce srpna, některé mohou i v září a vyznačují se výraznou chutí s kyselým nádechem. Bílé rybízy jsou o něco sladší a sklízejí se zhruba od poloviny července. Černý rybíz má bobule větší a s mírným nádechem trpkosti a jejich sběr je možný zhruba od 10. července do poloviny srpna. Růžové rybízy jsou tedy nejsladší ze všech a jejich sběr je stejný jako u bílého rybízu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Starostlivost o rybíz patří mezi ty jednodušší úkony ve vaší zahradě. Stačí pouze správná výsadba několika druhů rybízu, které se budou vzájemně opylovat. Keře sázíme vždy zhruba metr až metr a půl od sebe a stačit jim bude i běžná zemina ze zeleninového záhonu obohacená o kompost. Zálivka je velmi důležitá převážně v době rozpuku a tvoření plodů a dále až na pravidelné zastřihávání nebudou tyto nenáročné keříky téměř nic dalšího potřebovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přidejte škrob

Ačkoliv se tedy jedná o nenáročný druh plodiny, jarní dodávka živin je pouze prospěšná. Dokonale vám k tomu postačí obyčejný kuchyňský škrob, který je velmi bohatým zdrojem draslíku. Pokud tak začátkem jara jednoduše přisypete dvě lžíce pod každý rybízový keřík, můžete se těšit na dobré výsledky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Na začátku jara je totiž draslík velmi nápomocný při stimulaci růstu vegetativní hmoty, předchází předčasnému vysychání a opadávání listů i plodů, přispívá k vývoji a dozrávání plodů a zvyšuje ovocnou sladkost. Kromě sypání ho však můžete lehce rozpustit i ve vodě, a dopřát tak potřebné množství draslíku přímo kořenům rostlinky. Stačí smíchat dvě lžíce škrobu se třemi litry vody a máte vystaráno.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články