Okurky mají pověst poměrně jednoduše pěstovatelné zeleniny. Někdy na ně však zaútočí nepříjemná onemocnění, a to nejčastěji houbového charakteru. Ovšem pokud je odhalíte včas, můžete si s nimi poradit jen za pomoci šikovného pomocníka z lékárny, kterého zcela jistě máte doma.
Proč jsou na listech okurek skvrny
Pokud jste na listech své zeleniny objevili různě velké hnědé nebo dokonce načernalé skvrny, pak máte „tu čest“ s houbou. Nezáleží na tom, o jaký druh jde – možností je koneckonců celá řada. Pokud však nezasáhnete včas, můžete se bohužel se svou úrodou velmi brzy rozloučit. A co proti tomu dělat? Pomozte si docela obyčejným peroxidem vodíku.
Postačí ten, který si v lékárně kupujete na ošetření ran. Pro ošetření zřeďte jeden díl peroxidu dvěma díly vody (nejlépe destilované) a použijte jako postřik na okurkové listy. Zaměřte se především na spodní stranu listů. Obvykle stačí jen jedna aplikace, protože známky přítomnosti houby velmi rychle zmizí.
Pomoci může i správné hnojení
Chcete, aby byly vaše okurkové keře až do konce sezóny zdravé a bez nemocí? Pak si zajděte pro pomoc do přírody a vsaďte na oblíbené hnojivo z humátu draselného. Humát dodá vašim rostlinám potřebný draslík, dusík a fosfor v tom správném množství. Pro jeho přípravu vždy používejte odstátou vodu pokojové teploty – odpočinout by si měla alespoň přes noc. A proč je tomu tak? Chlor totiž rostlinám rozhodně nesvědčí.
A kdy toto hnojivo aplikovat? Své okurky nejdříve asi dvě hodiny před hnojením zalijte. To pomůže navlhčení půdy – předejdete tak poškození kořenů a hnojivo bude navíc lépe pronikat do hlubších struktur substrátu. Zálivku provádějte opět nejlépe odstátou vodou. A dbejte i na vhodný čas. Nikdy své okurky nezalévejte ani nehnojte v nejteplejších částech dne, tím byste jim mohli dokonce i ublížit. Mnohem vhodnější bude ráno nebo večer.
Jak se zbavujete žloutnutí listů u okurek, aby vám bohatě plodily až do podzimu?