Co se vám jahody snaží říct, když se na jejich listech objeví skvrny? Každá barva vyjadřuje jiný důvod

                   

Jahodové listy mohou mít různé skvrny. Bílé skvrny značí ramulariozu a červená nebo rezavá místa naznačují jahodovou rez, jejímž původcem je rezavá houba. Skvrny mohou být také hnědé barvy. Pak jahody trpí takzvanou antracnózou. Každé skvrny je potřeba ošetřovat jiným způsobem. V obou případech však můžete vaše jahody poměrně snadno zachránit.  

Rezavé nebo bílé skvrny na listech 

Červená místa jsou známkou toho, že jahody napadla houba. Časem skvrny splývají a listy opadávají. Rostlina pak začne odumírat. Pokud si všimnete takových změn, okamžitě je zničte. Nemocné listy je nutné ořezat. Rostlinu pak ošetřete Prognozem, Agrolikarem případně Chistoflorem. Vaše jahody by pak neměly být ohroženy a měly by bez problému plodit. O sladké červené plody pravděpodobně vlivem této nemoci nepřijdete.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Ramularia grevilleana napadá rostliny bílými skvrnami. Z počátku jsou malé, později se zvětšují, splývají a postihují celý keř. Pro boj s touto nemocí je nutné ošetřit rostlinu tekutinou Bordeaux, případně jinými vhodnými postřiky na tuto nemoc. Postup by měl být provedený ještě před květem a potom také po sklizni jahod. Ideální je ošetřit keříky ráno, když je bezvětří. Nezapomeňte pečlivě ošetřit opravdu každý napadený jahodový keřík.  

Skvrny mohou být i červené nebo hnědé 

Červené skvrny značí houbovou infekci. K té dochází v důsledku dlouhodobého porušování pravidel zemědělské technologie nebo kvůli vysoké vlhkosti. Při hnědém špinění se tvoří nejen skvrny, ale také polštářky, které jsou vyplněné spóry hub. S touto nemocí se bohužel bojuje těžko. Nemocné keře nezbyde než vykopat, aby nemoc nenapadla i další keříky. Napadené rostliny pak odneste pryč ze zahrady a ideálně je spalte.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Čistě hnědé skvrny naznačují antracnózu. Tmavé skvrny s ražbou přibývají velmi rychle a po čase černají. Rostlina ve velmi krátké době zcela odumře. Tato nemoc je velice častá ve sklenících. Z toho důvodu je vhodné rostliny sledovat, abyste je případně mohli včas zachránit. Pokud chcete bojovat proti této nemoci, je nutné napadené rostliny taktéž vykopat a spálit. Zbylé rostliny pak ošetřete fungicidy.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články