Sladké a velké bobule vinné révy může mít každý, letos to zařídí zálivka z vaječných skořápek

Pojistěte si letos úrodu lahodných hroznů už na jaře. Stačí k révě aplikovat osvědčené hnojivo z vaječných skořápek.

Péče o vinnou révu v červenci: Je zapotřebí především bohatá zálivka i Zdroj fotografie: W.carter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Věděli jste, že jemně rozdrcené vaječné skořápky, bohaté na vápník a další minerální látky, mohou výrazně zlepšit zdraví révy a zajistit bohatou úrodu lahodných hroznů? Stačí jen vědět, jak je správně použít, jak píše web Ekolid.

Výživná síla vaječných skořápek

Vaječné skořápky se skládají především z uhličitanu vápenatého, což je klíčová živina, která pomáhá posilovat buněčnou strukturu rostlin. Toto posílení nejen zvyšuje pevnost a zdraví révy, ale také jí pomáhá plodit větší a sladší ovoce. Kromě toho hraje vápník důležitou roli při regulaci pH půdy, zlepšuje pronikání vody a podporuje vývoj kořenů, jak píše web iReceptář. Ale u posílení struktury to nekončí. Vápník také pomáhá předcházet běžným chorobám vinné révy a jako bonus zajišťuje i správný vývoj mladých hroznů.

Slimák, škůdci, hmyz

Ekologický prostředek na šneky a slimáky: Ze zahrady je odeženou vaječné skořápky a káva

Jak hnojit révu skořápkami

Začněte tím, že si schováte vaječné skořápky. Důkladně je opláchněte, abyste odstranili zbytky vaječného bílku, který by mohl při rozkladu přitahovat škůdce nebo způsobovat nepříjemný zápach. Jakmile budete mít skořápek dostatečné množství, pečte je v troubě při teplotě 200 stupňů asi 10 minut. Tento proces skořápky nejen vysuší, ale také díky němu zkřehnou, takže půjdou později mnohem snadněji rozdrtit, jak jsem zjistila

Po vychladnutí rozdrťte skořápky na jemný prášek. K tomu se dobře hodí hmoždíř a tlouk, ale pro větší množství můžete použít i mixér. „Čím jemněji budou skořápky rozdrceny, tím lépe je půda vstřebá,“ připomíná náš čtenář Michal K. z Lázní Lipová.

Pojistěte si letos úrodu lahodných hroznů už na jaře. Stačí k révě aplikovat osvědčené hnojivo z vaječných skořápek. iZdroj fotografie: Freepik
Pojistěte si letos úrodu lahodných hroznů už na jaře. Stačí k révě aplikovat osvědčené hnojivo z vaječných skořápek

Použití skořápek na vinici

Rozdrcené vaječné skořápky nasypte kolem každé rostliny a jemně je zapracujte do vrchní vrstvy půdy. Pro dosažení optimálních výsledků vše zopakujte během vegetačního období nejméně dvakrát a nezapomeňte révu také správně zalévat. A kdy skořápky nejlépe použít?

  • Brzy na jaře: V době, kdy se réva probouzí z vegetačního klidu, a před objevením prvních listů.
  • Po odkvětu: Po nasazení hroznů, aby se podpořila fáze rychlého růstu a zajistil plný rozvoj bobulí.

A pokud se vám do tohoto pracného hnojení nechce, vyzkoušejte třeba chlorid draselný, se kterým mají Chalupáři-Zahrádkáři také skvělé zkušenosti.

Jak na střih vinné révy

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/vsechny-sazenice-porostou-mnohem-rychleji/(otevře se na nové záložce)

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články