Sladké a velké mrkve může mít každý, stačí použít kyselinu jantarovou

Kyselina jantarová je na zahrádce neocenitelným pomocníkem. Pomoci vám má může třeba i s obří úrodou křupavé mrkve.

Mrkev bude krásně velká, pomocnou ruku podá manganistan draselný i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kyselina jantarová je přirozeně se vyskytující sloučenina, hrající klíčovou roli při růstu rostlinných buněk a rozmnožování. Pomáhá při účinném příjmu a regulaci živin a podporuje strukturální a funkční integritu buněčných stěn rostlin. Pro mrkev, která patří mezi kořenovou zeleninu, je dostatek této živiny zásadní pro podporu růstu kořenů a zvýšení akumulace cukru, což přispívá k její ceněné sladkosti, jak píše web VašeLepšíÚčetnictví.

Příprava hnojiva pro mrkev

Rozpusťte 10 g kyseliny jantarové a špetku manganistanu draselného v 10 litrech vody. Manganistan draselný působí jako fungicid a odpuzovač škůdců, čímž zvyšuje celkovou účinnost směsi. Hotový roztok ovšem nikdy neaplikujte přímo na mrkev. Místo toho nejprve záhon zalijte čistou vodou, abyste zajistili, že kořeny nebudou poškozeny přímým kontaktem s koncentrovaným roztokem. Teprve poté sáhněte po kyselinové zálivce.

Frekvence aplikace: Roztok kyseliny jantarové používejte maximálně jednou měsíčně. Nadměrné používání může vést k toxicitě, která může omezit schopnost rostlin přijímat další důležité živiny a snížit celkový výnos.

Mrkev stačí skladovat s tímto předmětem a vydrží téměř navždy

Co dělat, aby mrkev vydržela až do léta: Důležité je odstranit přebytečné listy

Dřevěný popel pro výživu mrkve

Pokud není kyselina jantarová k dispozici nebo pokud dáváte přednost přírodním alternativám, může být pro vás podle webu VašeKovovýroba výbornou náhradou dřevěný popel. Je totiž velmi bohatý na draslík a další stopové prvky, které mohou pomoci zlepšit úrodnost a strukturu půdy. A zvyšuje také její pH – to jí pomáhá lépe vstřebávat živiny. Tenkou vrstvu dřevěného popela zapravte do půdy a dávejte přitom pozor, abyste se vyhnuli přímému kontaktu s kořeny rostlin. Poté mrkev zalijte, aby půda lépe absorbovala živiny.

Květnové hnojení mrkví iZdroj fotografie: Pixabay
Aby byla letos úroda vaší mrkve opravdu královská, pomozte jí tou správnou výživou. Pomůže vám obyčejná kyselina.

Čím ještě podpořit mrkev

Kromě použití kyseliny jantarové nebo dřevěného popela zvažte možnost pěstování doprovodných rostlin, které přirozeně zlepšují zdraví a růst této oblíbené zeleniny. Pomoci vám může například výsadba mrkve vedle aromatických bylinek, jako je rozmarýn nebo šalvěj – ty odpuzují pochmurnatku. A těsně sousedství cibule zase mrkve pomáhá chránit před divokou zvěří. Ovšem pomoci vám může také jód, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak se o svou mrkve staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články