Kyselina jantarová je na zahrádce neocenitelným pomocníkem. Pomoci vám má může třeba i s obří úrodou křupavé mrkve.
Kyselina jantarová je přirozeně se vyskytující sloučenina, hrající klíčovou roli při růstu rostlinných buněk a rozmnožování. Pomáhá při účinném příjmu a regulaci živin a podporuje strukturální a funkční integritu buněčných stěn rostlin. Pro mrkev, která patří mezi kořenovou zeleninu, je dostatek této živiny zásadní pro podporu růstu kořenů a zvýšení akumulace cukru, což přispívá k její ceněné sladkosti, jak píše web VašeLepšíÚčetnictví.
Příprava hnojiva pro mrkev
Rozpusťte 10 g kyseliny jantarové a špetku manganistanu draselného v 10 litrech vody. Manganistan draselný působí jako fungicid a odpuzovač škůdců, čímž zvyšuje celkovou účinnost směsi. Hotový roztok ovšem nikdy neaplikujte přímo na mrkev. Místo toho nejprve záhon zalijte čistou vodou, abyste zajistili, že kořeny nebudou poškozeny přímým kontaktem s koncentrovaným roztokem. Teprve poté sáhněte po kyselinové zálivce.
Frekvence aplikace: Roztok kyseliny jantarové používejte maximálně jednou měsíčně. Nadměrné používání může vést k toxicitě, která může omezit schopnost rostlin přijímat další důležité živiny a snížit celkový výnos.
Dřevěný popel pro výživu mrkve
Pokud není kyselina jantarová k dispozici nebo pokud dáváte přednost přírodním alternativám, může být pro vás podle webu VašeKovovýroba výbornou náhradou dřevěný popel. Je totiž velmi bohatý na draslík a další stopové prvky, které mohou pomoci zlepšit úrodnost a strukturu půdy. A zvyšuje také její pH – to jí pomáhá lépe vstřebávat živiny. Tenkou vrstvu dřevěného popela zapravte do půdy a dávejte přitom pozor, abyste se vyhnuli přímému kontaktu s kořeny rostlin. Poté mrkev zalijte, aby půda lépe absorbovala živiny.
Čím ještě podpořit mrkev
Kromě použití kyseliny jantarové nebo dřevěného popela zvažte možnost pěstování doprovodných rostlin, které přirozeně zlepšují zdraví a růst této oblíbené zeleniny. Pomoci vám může například výsadba mrkve vedle aromatických bylinek, jako je rozmarýn nebo šalvěj – ty odpuzují pochmurnatku. A těsně sousedství cibule zase mrkve pomáhá chránit před divokou zvěří. Ovšem pomoci vám může také jód, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.