Sladké obří mrkve vypěstujete i na balkoně. Poradíme vám, jak dosáhnout zaručené sklizně

                   

Také vás při pohledu do regálů v obchodech nalákají ty největší mrkve ihned ke koupi? Rádi byste věděli, jaké kouzlo je k něčemu takovému třeba? Ve skutečnosti na tom vůbec nic není, musíte jen mrkvi dopřát to, co doopravdy potřebuje. Začněte vhodnou zeminou a pokračujte optimálním hnojivem. Vše ostatní už půjde samo.

Mrkve lze pěstovat i v dřevěné bedně

A jaké jsou doporučené rozměry? Cca 60 x 60 centimetrů, přičemž hloubku počítejte alespoň půlmetrovou. A čím ji naplnit? Připravte si speciální zeminu, ve které mrkve porostou jako divé. Nic je totiž nebude utlačovat a jejich kořínky získají i dostatek vzduchu. A jak tedy na to? Připravte si nejdříve čtyři díly kvalitního kompostu.

iZdroj fotografie: Unsplash

K tomu přidejte po dílu pečlivé proseté ornice, hrubého písku a stejné množství vermikulitu (jde o speciální přísadu do půdy, kterou seženete v zahrádkářských potřebách). Směsí vytvořte tolik aby bez potíží naplnila svěřenou nádobu. Ještě předtím ji však smíchejte se speciálním hnojivem. A co by mělo obsahovat?

Za pestrou paletu živin se mrkve odvděčí

Tady už bude seznam ingrediencí trochu delší, ale výsledek stojí za to. Na 20 litrů zeminy si připravte: 56 gramů standardního hnojiva a v polovičním množství pak mletý vápenec, směs mořských řas (není nutná, ale doporučujeme ji) a vápenaté mořské řasy (opravdu se po nich poptejte, zeminu obohatí o mnoho živin a stopových prvků). Promíchejte se zeminou a máte hotovo.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Unsplash

A co s tím vším teď počít? Dřevěnou bednu naplňte pískem. Neškudlete, pěkně až po okraj. Dva týdne vše nechte odpočívat. Týden před uplynutím této doby si namíchejte výše uvedenou směs zeminy a hnojiva a ve správný čas jednoduše do písku vyhlubte dostatečně velké dolíky a naplňte je zeminou. A teď už zbývá jen setí.

K setí mrkve přikročte po dalších dvou týdnech

Vše nechte ještě odležet, stačí dva týdny. Poté do každého válce zeminy nasypte 4-5 semínek mrkve. Lehce překryjte zeminou a bednu přetáhněte fólií. Předtím lehce zavlažte. Po dvou týdnech by se měly objevit první klíčky. Později rostlinky vyjednoťte a vždy ponechte jen jednu. Pak už stačí jen dobrá zálivka a odstraňování plevelů. Na škůdce se pak hodí šetrné postřiky. A kdy se těšit na úrodu? Zhruba za půl roku od vysetí. A věřte nám, že bude opravdu obří. Jedna mrkev může mít i 40 cm na délku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články