Nejsilnější hnojení paprik pro maximální výnos: Ty z obchodu nejsou potřeba, osvědčené kombinace předků to dokážou stejně dobře

                   

Papriky patří mezi nejčastější plodiny, které se v ČR pěstují na záhonku nebo ve skleníku. Aby však plodily opravdu maximálně, je třeba jim pomoci vhodným způsobem. Pokud hledáte vhodné hnojivo, zapomeňte na přípravky z obchodu a vsaďte na obyčejný kefír, který najdete v každé lednici.

Hnojivo z kefíru pro papriky

Mléčné hnojení má u plodové zeleniny dlouhou tradici. Pro papriky se však (spíše než mléko) hodí přímo kefír. Poměr ředění je jednoduchý – na jeden litr kefíru si připravte 10 litrů vody. Vše promíchejte a aplikujte jako zálivku v množství 500 ml na rostlinu. A pokud chcete ochránit listy paprik proti chorobám a škůdcům, změňte poměr ředění na 1:15 a aplikujte kefír jako postřik. Hnojení i ošetření listů opakujte jednou za týden.

Čajové hnojení pro papriky

Máte dojem, že vašim paprikám chybí některé výživové složky? Pak byste měli vědět, že listy čaje obsahují například dusík, draslík, fosfor, hořčík a zinek. Pro výrobu hnojiva pro papriky budete potřebovat polévkovou lžíci čajových lístků. Ty ve vhodné nádobě zalijte 0,5 litru vody a jednoduše nechte přes noc vylouhovat.

Hnojivo z droždí na papriky

Užitečné kvasinky mohou paprikám pomoci s lepším využitím živin v půdě, pokud jsou aplikovány dvakrát nebo třikrát za sezónu. A obsahují také velké množství prospěšných látek, jako např. železo, sacharidy a vitamíny – nejcennější jsou A, B a C. Připravte si jednu kostku kvasnic, 2 čajové lžičky cukru a 10 litrů vlažné vody. Vše nechte alespoň jeden den kvasit. Poté hnojivo přeceďte, je-li to třeba a nařeďte 20 litry vody.

iZdroj fotografie: Pexels
Zdroj fotografie: Pexels

Skořápkové hnojení pro papriky

A na zahradě skvěle uplatníte i vaječné skořápky. Právě ty, i když jde vlastně o kuchyňský odpad, v sobě skrývají obrovské množství vápníku. To ovšem není jediná prospěšná živina, obsahují totiž v sobě i selen a zinek. Hnojivo ze skořápek můžete připravit dvěma způsoby:

  • buď je jednoduše nadrťte a smíchejte se zeminou
  • nebo je na dva týdny zalijte vodou a tu pak použijte jako zálivku.

Jaká další domácí přírodní hnojiva pro papriky znáte a připravujete?

Efektivní vysazování a pěstování paprik podle pana Jana Meisla
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články