Velká úroda brambor si nežádá obří pole – leccos lze zachránit ověřeným receptem na hnojení podle našich předků

                   

Pěstování brambor (botanicky jde o rostlinu s názvem lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý – Solanum tuberosum) si obvykle spojujeme s velkou plochou. Není to však nutně třeba. Při správném způsobu pěstování je možné dosáhnout velké úrody i na malé ploše. A to skoro bez námahy.

Brambory jako cenná zásobárna živin

Pokud se podíváme na zralé hlízy brambor, zjistíme, že jsou plné užitečných výživových látek. Jde například o ty minerální (Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, P, I, Ni, Ca, K aj. – k nejvíce zastoupeným patří železo, měď, mangan, fosfor a vápník), ale zapomínat nelze ani na vitamíny, jako například vitamín C, B1, B2 a PP.

Není bez zajímavosti, že brambory s velmi výraznou žlutou a oranžovou barvou nabídnou těm, kteří si je naloží na talíř, více antioxidantů (zejména karotenoidy a flavonoidy). A pokud byste chtěli brambory, které mají nejvíce vitamínu C, byly by to rozhodně chutné nové brambory.

Hnojení a ochrana brambor moukou

Při pěstování této zeleniny nemusíte sázet na drahá hnojiva z obchodu. Naopak. Velmi dobře si vystačíte i s pomocníkem z lidové dílny. Vezměte si k ruce jakoukoli dostupnou mouku – klidně tu nejlevnější pšeničnou nebo tu, kterou vám doma infikovali moli. Proč ji vyhazovat, když ji můžete s užitkem využít na zahradě! Používá se především pro hubení škůdců, ale poslouží i jako hnojivo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mouku stačí rozhodit na zalitý záhon – potřeba je jen lehké poprášení. Lepkavý film zabrání škůdcům požírat listy. Poprášení je však nutné provádět pouze svrchu – spodní strana listů by měla zůstat nedotčená. Ucpané průduchy totiž mohou vést k potlačení růstu nebo dokonce k úhynu pěstovaných rostlin.

Další použití mouky na zahradě

Mouku lze také jednoduše aplikovat do půdy (dodá jí tolik potřebný dusík) nebo ji nasypat do kompostu pro urychlení procesu kompostování. Pokud tedy doma najdete nějakou již nepoužitelnou, rozhodně ji nevyhazujte do koše – na zahradě najde mnohá jiná užitečná uplatnění.

Jaké jsou vaše tipy pro vypěstování obří úrody brambor?

V příští sezóně můžete vyzkoušet i výsadbu brambor do pytlů. Naučte se, jak správně na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články