Naučte se tajný harmonogram stříhání malin během celého roku. Příští sezónu budete úrodu sbírat do věder

                   

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) patří na našich zahradách k velmi oblíbeným plodinám. Jeho plody jsou nejenom chutné, ale také plné vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Dodají nám mimo jiné dostatek vitamínů B a C, dále pak provitamín A a podobně. Z minerálů pak obsahují především významné množství zinku a hořčíku. Díky tomu náš organismus výborně detoxikují, ale také čistí krev a pomáhají efektivně odbourávat cholesterol.

Jak stříhat maliny? Na etapy

Nikdy není vhodné stříhat maliny jen jednou do roka. Naopak. Nemělo by jít o jeden radikální zásah, ale mnohem spíše o pozvolnou a maximálně přizpůsobenou péči, která vezme v úvahu požadavky konkrétních rostlin. A jak by to celé mělo vypadat?

  • Stříhání po výsadbě
  • Stříhání na jaře
  • Stříhání během léta
  • Podzimní stříhání
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jarní střih maliny – návod

Rostliny malin vysazujte vždy na jaře nebo na podzim. Během léta jim vysoké teploty nesvědčí a jejich kořenový systém by se jen špatně ujímal. Jakmile je zasadíte, musíte je sestřihnout, aby maximum své síly věnovaly právě na tvorbu kořenů. A jak to udělat? Na každé větvičce by měla zůstat jen dvě nebo tři zdravá očka. Pokud dojde k výsadbě na podzim, pak nezapomeňte kořeny malin přihrnout také velkou vrstvou kompostu, ochrání je před zmrznutím.

To jinak mladým maliníkům v našich končinách reálně hrozí. Na jaře je ovšem dobré maliny stříhat i bez výsadby. Ale ne nijak příliš. Naopak. Bohatě stačí jen odstranit poškozené nebo nemocné výhony. Soustřeďte se také na ty odplozené. Ze středně velkého keře by vám mělo zůstat asi 6-8 silných prýtů. Víc opravdu není potřeba. Maliníky zvládnou dostatečně obrazit i během sezóny. To se nemusíte bát.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Letní střih malin opakujte často

Ani během léta ostružiník maliník neodpočívá. Musíte se tedy postarat o to, aby nerostl příliš nadivoko. Každé dva týdny proto odstraňte výhony, které „utíkají“ ze řádku, takže byste s nimi do budoucna tak jako tak nepočítali. A pozorně sledujte i to, jak váš keř plodí. Jakmile totiž na některých větvích zmizí květy i plody, můžete je bez obav zastřihnout. Rostlinám tak výrazně ulevíte.

Podzimní sestřih keřů malin

Když se rostlina snaží během zimy udržet naživu všechny své výhony, stojí ji to spoustu sil. A právě tomu je třeba zabránit, jinak jednoduše nemusí mrazivé měsíce roku přežít. A jak na to? Zbavte se všech poškozených a suchých větví. A to tak, že je odstřihnete přímo při zemi. Vždy nechte jen zdravé a silné výhony, všech ostatních se zbavte. Ponechané prýty pak zastřihněte na délku maximálně jeden a půl metru.

Podívejte se na střih malin z rukou zkušeného zahradníka. Osvojte si jeho návod a už nikdy neuděláte chybu
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články