Naučte se tajný harmonogram stříhání malin během celého roku. Příští sezónu budete úrodu sbírat do věder

Správný střih malin se neomezuje jen na jedno roční období. Naopak. Pokud jim budeme věnovat péči po celý rok, dokážou plodit nádherně.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) patří na našich zahradách k velmi oblíbeným plodinám. Jeho plody jsou nejenom chutné, ale také plné vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Dodají nám mimo jiné dostatek vitamínů B a C, dále pak provitamín A a podobně. Z minerálů pak obsahují především významné množství zinku a hořčíku. Díky tomu náš organismus výborně detoxikují, ale také čistí krev a pomáhají efektivně odbourávat cholesterol.

Jak stříhat maliny? Na etapy

Nikdy není vhodné stříhat maliny jen jednou do roka. Naopak. Nemělo by jít o jeden radikální zásah, ale mnohem spíše o pozvolnou a maximálně přizpůsobenou péči, která vezme v úvahu požadavky konkrétních rostlin. A jak by to celé mělo vypadat?

  • Stříhání po výsadbě
  • Stříhání na jaře
  • Stříhání během léta
  • Podzimní stříhání
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jarní střih maliny – návod

Rostliny malin vysazujte vždy na jaře nebo na podzim. Během léta jim vysoké teploty nesvědčí a jejich kořenový systém by se jen špatně ujímal. Jakmile je zasadíte, musíte je sestřihnout, aby maximum své síly věnovaly právě na tvorbu kořenů. A jak to udělat? Na každé větvičce by měla zůstat jen dvě nebo tři zdravá očka. Pokud dojde k výsadbě na podzim, pak nezapomeňte kořeny malin přihrnout také velkou vrstvou kompostu, ochrání je před zmrznutím.

To jinak mladým maliníkům v našich končinách reálně hrozí. Na jaře je ovšem dobré maliny stříhat i bez výsadby. Ale ne nijak příliš. Naopak. Bohatě stačí jen odstranit poškozené nebo nemocné výhony. Soustřeďte se také na ty odplozené. Ze středně velkého keře by vám mělo zůstat asi 6-8 silných prýtů. Víc opravdu není potřeba. Maliníky zvládnou dostatečně obrazit i během sezóny. To se nemusíte bát.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Letní střih malin opakujte často

Ani během léta ostružiník maliník neodpočívá. Musíte se tedy postarat o to, aby nerostl příliš nadivoko. Každé dva týdny proto odstraňte výhony, které „utíkají“ ze řádku, takže byste s nimi do budoucna tak jako tak nepočítali. A pozorně sledujte i to, jak váš keř plodí. Jakmile totiž na některých větvích zmizí květy i plody, můžete je bez obav zastřihnout. Rostlinám tak výrazně ulevíte.

Podzimní sestřih keřů malin

Když se rostlina snaží během zimy udržet naživu všechny své výhony, stojí ji to spoustu sil. A právě tomu je třeba zabránit, jinak jednoduše nemusí mrazivé měsíce roku přežít. A jak na to? Zbavte se všech poškozených a suchých větví. A to tak, že je odstřihnete přímo při zemi. Vždy nechte jen zdravé a silné výhony, všech ostatních se zbavte. Ponechané prýty pak zastřihněte na délku maximálně jeden a půl metru.

Podívejte se na střih malin z rukou zkušeného zahradníka. Osvojte si jeho návod a už nikdy neuděláte chybu