Stromy a keře, které se nejlépe vysazují na podzim, aby se dobře zakořenily

                   

Stromy i keře lépe zakoření, když se zasadíte na podzim. Můžete je dát do země během celého vegetačního období, tedy na jaře, v létě i na podzim. Každý zkušený zahradník vám ale poradí, abyste stromy a keře pořizovaly právě na podzim. Podívejme se, jaké jsou výhody výsadby stromů a keřů na podzim. A věřte, že jich není málo.

Největší pozitiva

Na podzim se obvykle na trhu objeví obrovské množství nabídek sazenic. Během celé sezony zahradní materiál roste a vyvíjí se. Proto je na podzim mnohem jednodušší určit stav rostliny a její budoucí kvalitu. Často se i na trhu můžete setkat s tím, že prodejci dávají k ochutnání své plody, které jsou typické pro danou odrůdu. Každá odrůda má specifickou chuť a velikost plodů, proto je skvělé, když si je můžete vyzkoušet předem a rozhodnout se podle toho. Další velké výhody:

  • na podzim dost prší, počasí je stále teplé, ale ne horké,
  • kořeny rostou v zemi při teplotě až +4°C, takže na to budou mít dost času,
  • dlouhé teplo umožní kořenům, aby se dobře rozrostly.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké jsou nevýhody výsadby stromů na podzim

První nevýhoda je docela jasná. V případě, že stromy zasadíte příliš pozdě, anebo zima přijde brzy, kořeny mohou být poškozeny silnými mrazy. V zimě se mladé stromky musí také potýkat se silným větrem, ledem, vánicemi a někdy i velkým množstvím sněhu. Na podzim a v zimě mohou mladé sazenice poškodit také myši a jiné hlodavce.

Některé odrůdy jsou na podzim vhodné, jiné ne

Na podzim není vhodné vysazovat zimovzdorné odrůdy ovocných stromů a keřů, jako hruška, jablko, švestka, meruňka, broskev, třešeň nebo mandle. Na druhou stranu, pokud plánujete pěstovat ořech, vrbu, břízu, kaštan, jehličnaté stromy, arónii, rybíz, maliny nebo angrešt, podzim je ideální. Až se budete rozhodovat pro konkrétní odrůdu, vždy se informujte. Ale u většiny stromů a keřů jistě zjistíte, že je pro ně podzim velmi dobrý.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články