Tajemství maximální úrody mrkve podle zkušeného zahradníka: Pomohou nůžky a dřevěný popel

                   

Mrkev obecná (Daucus carota) z čeledi miříkovitých je nejznámější a nejrozšířenější kořenovou zeleninou v našich zahradách vůbec. Její oblibě napomáhá nejenom její skvělá chuť a báječná šťavnatost, ale také to, že ji lze po sklizení opravdu dlouho skladovat, a to i v běžných obytných prostorách (byť sklep pro ni bude samozřejmě vždy o něco lepší). A jak docílit maximální úrody této zeleniny na záhonku?

Jak na výsev mrkve

Mrkev má opravdu drobná semínka, což se ovšem tak trochu „bije“ s tím, jak by měla správně růst. Musí totiž okolo sebe mít dostatek prostoru, jinak nikdy nezískáte velký a šťavnatý kořen. Pokud se však malá semínka nahloučí k sobě, nebudete mít v tomto směru šanci. A jak tomu tedy při setí zabránit? Tradičně se doporučuje smíchat semínka mrkve s pískem. To jí však zajistí jen potřebné rozestupy.

Zkušení zahrádkáři se jí však během tohoto kroku snaží dodat i optimální množství živin. A proto jednu polovinu písku nahradí dřevěným popelem. Tím bude stále postaráno o dostatečné rozestupy, ale zároveň nepřijde nazmar ani možnost vyživení mladých sazenic, protože popel obsahuje účinných látek opravdu dostatek. Mrkev je nutné vysévat do řádků ve vzdálenost 20-25 centimetrů od sebe.

Rychlení sazenic mladé mrkve

Pokud úspěšné vyřešíte rozestupy nejmenších rostlinek, musíte se téměř vzápětí poprat s dalším problémem – a tím je plevel. Aby byla mrkev úspěšná, musí růst rychleji než její rostlinní konkurenti (jinak se neobejdete bez opravdu pečlivého a pravidelného pletí záhonů). A jak si něco takového pojistit? Jednoduše tím, že její semínka k růstu povzbudíte tím správným způsobem. A stačit vám bude horká voda.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ale ne úplně horká – jen o takové teplotě, kterou bez potíží snesete, když si vodu nalijete do dlaně. Takto teplou vodu nalijte do kbelíku, dovnitř vložte sítko a nasypte semínka mrkve. Několikrát promíchejte a počkejte, dokud voda nevychladne. Pro větší úspěšnost tento postup zopakujte třikrát nebo čtyřikrát.

Semena nechte před výsevem odpočinout

Jakmile dovedete proces do úspěšného konce, tak semena vložte do plastového sáčku a v něm je přeneste na místo výsevu. V případě potřeby v něm mohou zůstat i několik dní – to pokud nebudete mít na výsev zrovna čas. Nakonec připravte drážky na výsev a semínka smíchejte s popelem a pískem. Pokud jsou příliš vlhká, osušte je, aby se s popelem příliš neslepila.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak připravit záhon pro mrkev

Záhon před výsevem mrkve je nejlepší připravit už na podzim. A jak na to? Dobře ho zryjte, odplevelte a nakonec překryjte kartonem. Stačí obyčejné rozebrané kartonové krabice. Tento jednoduchý krok zajistí v zemině dostatečnou vlhkost a přitom téměř stoprocentně omezí růst škodlivého plevele. Nebudete tedy muset záhonek před výsevem jakkoliv upravovat, jen odkryjete karton a máte hotovo.

Jednocení mrkve na záhonu

I přes veškerou péči se vám však pravděpodobně stane. Že lokálně vyrostou mrkve u sebe blíže, než by bylo vhodné. A co s tím dělat? Běžně bychom neduživé rostlinky protrhali, jenže tím je možné ohrozit i ty silné, které na záhonku zůstaly. Stačí si tedy vzít k ruce nůžky a listy od rostlin, které nechcete, jednoduše ostříhat. Tím je omezíte ve vývoji a jejich silnější sestřičky je tedy snadno přerostou a ony zahynou.

Jaké jsou vaše triky pro pěstování mrkve?

Podívejte se v kostce na to, jak pěstovat mrkev ze semen
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články