Tajný recept zahradníků na tinkturu z kozlíku lékařského pro spolehlivý růst a snadné skladování zelí

                   

Pěstování zelí je občas opravdové umění, protože jde o pochoutku pro mnoho škůdců i celou řadu chorob. Základem úspěšné a bohaté odrůdy je tak dostatečná a preventivní ochrana. S tím pomohou i následující dva recepty na domácí přípravky s obsahem některých zajímavých látek. Jeden slouží především jako podpora růstu a příprava na skladování a druhý je hlavně pro odehnání případných škůdců.

Návod na přípravu tinktury z kozlíku lékařského

  • 3 litry vody
  • Malá láhev zakoupené tinktury z kozlíku lékařského
  • Lžíce tekutého mýdla

Smíchejte uvedené ingredience a důkladně je promíchejte. Kůru aplikujte hlavně na zelí, které vykazuje známky poškození nebo menšího růstu. Může však jít o vhodný podpůrný prostředek i pro ostatní rostliny, takže se nebojte roztok použít i jako prevenci. Nejlepší načasování aplikace je zhruba v polovině růstového cyklu nebo v případě, že začnete pozorovat problémy. Zároveň je vhodné přidat další dávku před zahájením skladování.

iZdroj fotografie: Canva

Návod na ochranný přípravek proti škůdcům na zelní

  • 5 litrů vody
  • 40 ml alkoholového roztoku amoniaku
  • 2 lžíce tekutého mýdla
iZdroj fotografie: Canva

Následující přísady smíchejte dohromady a vytvořte směs, která poslouží jako preventivní zálivka proti škůdcům. Aplikujte při podezření na výskyt škůdců i jako prevenci. Tento jednoduchý ochranný prostředek je poměrně šetrný z pohledu použité chemie, ale zároveň nabídne dostatečnou účinnost pro maximální ochranu aktuální úrody zelí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články