Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších plodin, které je možné na českých zahradách najít. Botanicky jde o rajče jedlé nebo též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). A pro zajímavost: nejde o zeleninu, ale o ovoce. Rajská jablíčka totiž zařadil mezi ovoce v roce 2011 samotný Evropský parlament.
Jak správně zalévat rajčata
Při pěstování rajčat si však musíte ohlídat několik důležitých bodů a většina z nich se týká zálivky. Například mladé sazenice byste měli po přesazení do záhonku nechat dva až tři dny bez přístupu vody. Pokud to neuděláte, hrozí, že budou jejich kořeny, již tak zatížené přesunem do neznámého prostředí, poškozené hnilobou. V ideálním případě byste je samozřejmě neměli sázet během velmi horkého dne, pokud to však není možné, buďte se zálivkou opatrní.
Posléze stačí rajčata zalévat podle počasí přibližně jednou nebo dvakrát týdně. Jen v době velkých veder je nutné vzít konvičku do rukou o něco častěji. Optimální zálivka se postará o množství šťavnatých a chutných plodů, plných důležitých látek, jako jsou například vitamíny C, B, E. Z minerálních látek v nich pak najdete zejména draslík. A samozřejmě obsahují také karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein
Rajčata si o vodu řeknou
U rajčat bývá větším problémem přemokření než nedostatek zálivky. Proto se při přísunu vody řiďte jejich vzhledem. Jakmile trochu svěsí listy, je čas na pravidelnou dávku vody. Ale pozor – během poledního úpalu dělají něco podobného pravidelně, pokud se jim ovšem listy večer zase narovnají, není třeba se zálivkou spěchat.
Rajčata také vždy zalévejte večer nebo ráno, nikdy ne během dne. A dejte pozor, aby se voda nedostala na listy, jinak hrozí rozvoj houbových a plísňových chorob. A pokud je to možné, používejte vždy odstátou vodu s optimální teplotou. Nejlepší je ta dešťová, ale v případě nouze vám postačí i ta z vodovodu.
Další tipy pro zálivku rajčat
Rajčata jsou na zálivku trochu citlivá. V první řadě je vhodné je zalévat teplou a odstátou vodou. Studenou zálivkou byste je mohli nepříjemně šokovat, a to především během horkých dní. Proto rajčata zalévejte vždy brzy ráno nebo až večer. Vyhnete se tak možnému nepříjemnému šoku, kterým byste mohli rostliny zatížit. A ještě na jednu věc si musíte dát pozor – na listy.
Snažte se je při zálivce příliš nenamáčet. Pokud byste to totiž nepohlídali, mohlo by u rajčat dojít k rozvoji nebezpečné plísně. Snažte se proto vždy rajčata zalévat přímo ke kořenům, tím eliminujete problémy s možným namočením listů. Výjimku mají jen nejrůznější postřiky, ty můžete na listy aplikovat zcela bez obav.
Pro větší úrodu rajčata zamulčujte
Rajčata nemají ráda přeschnutí, velmi obtížně se z něj totiž vzpamatovávají. Proto byste si měli na tento aspekt péče o ně dát pozor. Je proto vždy lepší povrch substrátu, na kterém rajčata pěstujete, zakrýt vhodným mulčem. Pro rajčata je velmi vhodná sláma nebo posekaná tráva. Naopak tradičně používaná kůra jehličnanů se příliš nehodí – půdu totiž příliš okyseluje.
A totéž platí i pro piliny nebo například pro větve jehličnatých stromů. Pokud nemáte jinou možnost, můžete rajčata zamulčovat kompostem. Měl by však být dobře vyzrálý – jinak hrozí, že v něm zůstanou zbytky životaschopných semen a rajčata budou poté dušena plevelem. A to byste zcela jistě nechtěli. Do mulče je možné přimíchat i kávovou sedlinu, rajčatům velmi prospívá.
Jaké triky používáte při pěstování zeleniny vy?