Rybíz posypte na podzim škrobem, všichni škůdci zmizí a bobule pak budou enormně velké

Docela obyčejný škrob dokáže na podzim dodat vašemu přezimujícímu rybízu vše, co potřebuje – ve hře je zejména dostatek draslíku.

Pokojovky porostou jako šílené, chce to bramborový škrob i Zdroj fotografie: Onlymyself65536 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Péče o rybíz je podle webu Garden.cs.desigusxpro poměrně jednoduchá. Hlavními podmínkami pro úspěšnou sklizeň jsou: dostatečná zálivka (zejména v době kvetení a vývoje plodů) a pravidelný řez. Jednou z tajných ingrediencí, která může výrazně zvýšit úrodu rybízu, je však jedna obyčejná kuchyňská surovina – škrob.

Škrob: Přírodní podpora rybízu

Ačkoli je rybíz obecně nenáročný, což potvrzuje i web iZahrádkář, může mu na konci podzimu prospět trocha péče navíc. Zde přichází ke slovu běžný kuchyňský škrob. Aplikace škrobu na rybízové keře může mít řadu pozitivních účinků na jejich růst a produkci ovoce a to proto, že obsahuje draslík. Jde o důležitou živinu pro růst rostlin, která hraje klíčovou roli v různých fyziologických procesech. Já sama toto hnojení ráda používám. A jaké jsou jeho největší výhody?

  • Stimuluje vegetativní růst: Brzké jaro je pro keře rybízu kritickým časem. Potřebují povzbudit, aby nastartovaly nové vegetační období. Draslík pomáhá stimulovat růst nových výhonků a listů.
  • Prevence předčasného vadnutí a opadu listů: Draslík pomáhá udržovat správnou rovnováhu vody v rostlině. To pomáhá předcházet předčasnému vadnutí a opadu listů a zajišťuje, že vaše rybízové keře zůstanou zdravé a produktivní po celé vegetační období.
  • Zlepšení vývoje plodů: Draslík podporuje vývoj a zrání plodů. Díky dodatečnému přísunu draslíku budou plody rybízu větší, šťavnatější a chutnější.
  • Zvýšení sladkosti plodů: „Draslík se také podílí na zvýšení sladkosti ovoce. Se správným množstvím draslíku bude mít rybíz lahodnou, přirozenou sladkost,“ dodává k tématu pan Mil K. z Ústí nad Labem.
  • Booster: A pokud mu chcete pomoci ještě více, použijte slupky od melounů – i to jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli. Ale pomůže vám i dřevěný popel.
Pokud si chcete pojistit letní úrodu svého rybízu, musíte mu právě teď dopřát ty správné živiny – skvěle se osvědčuje škrob iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si chcete pojistit letní úrodu svého rybízu, musíte mu právě teď dopřát ty správné živiny – skvěle se osvědčuje škrob

Použití škrobu při hnojení rybízu

Na začátku konci podzimu nasypte ke každému keři dvě polévkové lžíce kuchyňského škrobu a rybíz dobře zalijte, připravit si však můžete i tekuté hnojivo – v takovém případě smíchejte dvě polévkové lžíce škrobu se třemi litry vody. Míchejte, dokud se škrob nerozpustí, a poté toto hnojivo nalijte k rybízu (jde o dávku pro jeden keř). Pokud to provedete správně, budete se moci v létě těšit z větších a sladších plodů a celkově bohatší úrody. A to za trochu té námahy rozhodně stojí.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při péči o rybíz?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články