Jak zvýšit produkci jahodových záhonů a mít 3krát více plodů? Pro rekordní sklizeň dodržte 4 školácké kroky

                   

Na našich zahradách se nejčastěji pěstuje kulturní forma nazývaná jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). Ovšem setkat se lze i s tzv. lesními jahodami alias jahodníkem obecným (Fragaria vesca). Jak to udělat, aby vaše jahodové keře plodily opravdu v maximální míře a po celou sezónu?

Zaměřte se na typy jahod

Pro začátek byste měli vědět, že existují jahody červnové a stáleplodící. Jak asi tušíte – červnové plodí jen jeden měsíc, zato doslova jako o život. Stáleplodící si pak záplavu plodů rozloží v menší míře do celé sezóny. Pokud tedy chcete mít jahody co nejdéle, pak oba typy jahodníků při výsadbě kombinujte.

Před výsadbou zeminu prohnojte

Jestliže jahodový záhon teprve zakládáte, můžete jeden z triků uplatnit okamžitě. Před výsadbou zeminu důkladně okopejte a pokud je písčitá, vyživte ji nejméně jeden rok uleželým hnojem nebo kompostem (budete potřebovat 4 až 5 kg/m2). Záhony je také vhodné vytvořit asi 15–20 cm nad zemí, aby se na nich po deštích nebo po zálivce nehromadila voda. Samotné sazenice je vhodné vysazovat do řad vzdálených 40 cm při vzdálenosti sazenic 20–30 cm.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zamulčujte jahody slámou

Abyste zabránili prorůstání plevele a zároveň snížili riziko nákazy plodů různými chorobami, pokryjte své záhony netkanou textilií nebo ještě lépe slámou. Slámu nasekanou asi na 10 až 20 cm dlouhé kusy podložte pod jahody na konci kvetení. Tím zajistíte, že se plody jahod nedostanou do styku s vlhkou zemí a nebude je napadat plíseň a hniloba.

První péče na počátku jara

Poté, co se vaše rostliny po zimě probudí a objeví se na nich nové listy, je třeba ty staré z větší části odstranit a následně důsledně aplikovat dusíkatá hnojiva. Podruhé se jahody hnojí ve chvíli, kdy se objeví květy. Pamatujte si ovšem, že každé hnojení by mělo být prováděno při vlhké zemině, jinak hrozí popálení kořenů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kyselina boritá pro jahody

A jaké hnojivo použít v době květu? Sázkou na jistotu je kyselina boritá. Vezměte 0,5 lžičky a toto množství rozmíchejte v 10 litrech vody (měla by být teplá nebo ještě lépe horká, jinak se kyselina boritá bude rozpouštět velmi špatně). Poté do tohoto roztoku přidejte 0,5 lžičky manganistanu draselného, 2 polévkové lžíce amoniaku a 15 kapek jódu. Nalijte sklenici tohoto roztoku pod každý jahodový keř.

Hnojivo už není třeba dále ředit. Řiďte se však velikostí rostlin. Pod malé keře vám bude stačit 0,5 litru tohoto hnojiva a pod velké celý 1 litr. Poslední hnojení se aplikuje po ukončení plození ovoce, aby měla rostlina dost času k regeneraci před zimou. K této výživě použijte humát draselný.

Které triky používáte pro pěstování jahod vy?

Seznamte se s dalšími triky, jak vypěstovat bohatou úrodu jahod
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články