Na zahrádce o rozloze 24m² sklízím každoročně 80 až 120 kg okurek. Řídím se těmito radami již několik let a nelituji

                   

Okurka setá (Cucumis sativus) dokáže skvěle růst na záhonku i ve skleníku. Aby se jí však dařilo opravdu maximálně, je třeba se v jednotlivých fázích jejího života řídit zaručenými tipy a radami. Nechte si poradit od zkušených zahradníků a doveďte letos svou okurkovou úrodu k dokonalosti.

Správný výběr okurkových sazenic

Nezáleží na tom, zda si pořizujete okurky ve formě semen nebo už vzrostlých sazenic. Pokud s nimi teprve začínáte, pak rozhodně vsaďte na ty, které jsou v našich podmínkách již prověřené. Jde například o:

  • Partner F-1 (partenokarpická odrůda),
  • Karlos F-1 (partenokarpická odrůda),
  • Charlotte F-1 hybrid,
  • Anya F-1 hybrid,
  • Bush Champion F-1 (ideální druh pro pěstování v květináči),
  • Junak F-1 (partenokarpická odrůda),
  • Bohdana F-1 (odolná proti chorobám)
  • Carine F-1 (raná partenokarpická odrůda).

Tyto druhy jsou zvyklé na naše podmínky, takže je budou v menší míře ohrožovat taková obávaná onemocnění jako plíseň šedá, hniloba kořenů, padlí nebo bakterióza. Pokud by se však přece jen objevily, pak pro jejich potlačení obvykle stačí některý z volně dostupných lidových prostředků, jako je zelená skalice, manganistan draselný, soda, ocet, dehtové mýdlo, kyselina boritá či amoniak.

Kde zasadit okurky

Okurky mají rády teplé a vlhké stanoviště, stejně jako uvolněnou půdu plnou živin (důležitý je pro ně především draslík, dusík a fosfor). Jde o rostliny I. trati, které je možné na záhon vysazovat již v prvním roce od aplikace hnoje. Mimochodem do stejné skupiny patří například i zelí, kapusta, květák, brokolice, cuketa, dýně, rajčata (trpasličí odrůdy), brambory (rané), celer apod.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A vyžadují také hodně slunečního světla. Při výsadbě okurek proto vyberte takové místo, které má v podloží dostatečnou drenáž a úrodnou půdu. Pro začátek ze záhonu odstraňte všechny kameny, klacky nebo jiné nečistoty. Sazenice pak vysazujte do jamek a podle potřeby k nim přidávejte i oporu. Samozřejmě je můžete pěstovat i u plotu nebo místo záhonu vsadit na pěstování v nádobách.

Jakou zeminu pro okurky

Nejdůležitější je však na půdě určené pro tyto rostliny její reakce – měla by být totiž nejlépe zásaditá. Ideální pH půdy se pohybuje mezi hodnotami 6,5 a 7. Podle potřeby je pak třeba zeminu odkyselit nebo okyselit. Mnohem častější je ta první varianta – v takovém případě jednoduše rok před výsadbou zavápněte. Ale pamatujte, že čerstvě navápněná půda rozhodně není pro jejich pěstování vhodná!

Jak správně zalévat okurky

Svým okurkám vždy zajistěte neustálý přístup k vodě – a to zejména během suchých letních dní. Nejlépe jim poslouží večerní zálivka vlažnou vodou (pozor, nikdy ne studenou přímo z vodovodního řadu). Ovšem pokud bojujete se slimáky, zalévejte naopak spíše ráno. Záhony totiž stihnou trochu více vyschnout a navečer nebudou svou vlhkostí lákat tyto nevítané návštěvníky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vhodní sousedé pro okurky

Tuto zeleninu je možné využít i pro tvorbu kombinovaných výsadeb. Skvělými společníky jí budou:

  • salát,
  • kopr,
  • celer,
  • kukuřice
  • nebo slunečnice.

Jakmile okurky dostatečně vyrostou, je nutné zaštípnout hlavní výhon za třetím nebo čtvrtým listem. Nutné je také sbírat okurky včas – pokud necháte (byť omylem) některý plod přerůst, může se tvorba dalších zcela zastavit.

Jaké jsou vaše triky pro pěstování okurek?

U větších okurek je třeba zaštípnout hlavní výhon za třetím nebo čtvrtým listem. Podívejte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články