Na zahrádce o rozloze 24m² sklízím každoročně 80 až 120 kg okurek. Řídím se těmito radami již několik let a nelituji

Okurky patří k plodinám, bez nichž si neumíme svou zahradu ani představit. Zjistěte, co dělat pro to, aby rodily hojně až do zámrazu.

Zdroj fotografie: iStock

Okurka setá (Cucumis sativus) dokáže skvěle růst na záhonku i ve skleníku. Aby se jí však dařilo opravdu maximálně, je třeba se v jednotlivých fázích jejího života řídit zaručenými tipy a radami. Nechte si poradit od zkušených zahradníků a doveďte letos svou okurkovou úrodu k dokonalosti.

Správný výběr okurkových sazenic

Nezáleží na tom, zda si pořizujete okurky ve formě semen nebo už vzrostlých sazenic. Pokud s nimi teprve začínáte, pak rozhodně vsaďte na ty, které jsou v našich podmínkách již prověřené. Jde například o:

 • Partner F-1 (partenokarpická odrůda),
 • Karlos F-1 (partenokarpická odrůda),
 • Charlotte F-1 hybrid,
 • Anya F-1 hybrid,
 • Bush Champion F-1 (ideální druh pro pěstování v květináči),
 • Junak F-1 (partenokarpická odrůda),
 • Bohdana F-1 (odolná proti chorobám)
 • Carine F-1 (raná partenokarpická odrůda).

Tyto druhy jsou zvyklé na naše podmínky, takže je budou v menší míře ohrožovat taková obávaná onemocnění jako plíseň šedá, hniloba kořenů, padlí nebo bakterióza. Pokud by se však přece jen objevily, pak pro jejich potlačení obvykle stačí některý z volně dostupných lidových prostředků, jako je zelená skalice, manganistan draselný, soda, ocet, dehtové mýdlo, kyselina boritá či amoniak.

Kde zasadit okurky

Okurky mají rády teplé a vlhké stanoviště, stejně jako uvolněnou půdu plnou živin (důležitý je pro ně především draslík, dusík a fosfor). Jde o rostliny I. trati, které je možné na záhon vysazovat již v prvním roce od aplikace hnoje. Mimochodem do stejné skupiny patří například i zelí, kapusta, květák, brokolice, cuketa, dýně, rajčata (trpasličí odrůdy), brambory (rané), celer apod.

Zdroj fotografie: Depositphotos

A vyžadují také hodně slunečního světla. Při výsadbě okurek proto vyberte takové místo, které má v podloží dostatečnou drenáž a úrodnou půdu. Pro začátek ze záhonu odstraňte všechny kameny, klacky nebo jiné nečistoty. Sazenice pak vysazujte do jamek a podle potřeby k nim přidávejte i oporu. Samozřejmě je můžete pěstovat i u plotu nebo místo záhonu vsadit na pěstování v nádobách.

Jakou zeminu pro okurky

Nejdůležitější je však na půdě určené pro tyto rostliny její reakce – měla by být totiž nejlépe zásaditá. Ideální pH půdy se pohybuje mezi hodnotami 6,5 a 7. Podle potřeby je pak třeba zeminu odkyselit nebo okyselit. Mnohem častější je ta první varianta – v takovém případě jednoduše rok před výsadbou zavápněte. Ale pamatujte, že čerstvě navápněná půda rozhodně není pro jejich pěstování vhodná!

Jak správně zalévat okurky

Svým okurkám vždy zajistěte neustálý přístup k vodě – a to zejména během suchých letních dní. Nejlépe jim poslouží večerní zálivka vlažnou vodou (pozor, nikdy ne studenou přímo z vodovodního řadu). Ovšem pokud bojujete se slimáky, zalévejte naopak spíše ráno. Záhony totiž stihnou trochu více vyschnout a navečer nebudou svou vlhkostí lákat tyto nevítané návštěvníky.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Vhodní sousedé pro okurky

Tuto zeleninu je možné využít i pro tvorbu kombinovaných výsadeb. Skvělými společníky jí budou:

 • salát,
 • kopr,
 • celer,
 • kukuřice
 • nebo slunečnice.

Jakmile okurky dostatečně vyrostou, je nutné zaštípnout hlavní výhon za třetím nebo čtvrtým listem. Nutné je také sbírat okurky včas – pokud necháte (byť omylem) některý plod přerůst, může se tvorba dalších zcela zastavit.

Jaké jsou vaše triky pro pěstování okurek?

U větších okurek je třeba zaštípnout hlavní výhon za třetím nebo čtvrtým listem. Podívejte se, jak na to