Co na jaře bezchybně provést s třešněmi, aby každý strom letos vyplodil až 150 kg plodů

                   

S příchodem jarních měsíců začíná čas pro péči o třešně. Ta se skládá z několika úkonů, které je třeba provést s řádnou pečlivostí a důkladností. Jen tak se totiž dočkáte bohaté sklizně sladkých a červených plodů, jež se hodí do mnoha chutných dezertů, nápojů apod. Neváhejte tedy ani minutu a dejte se do práce.

Přerušte vývoj patogenů a škůdců

Pro zdraví dřevin je velmi důležitý úklid jejich okolí. Vytáhněte tedy z kůlny hrábě a shrabte veškeré opadané listí, shnilé a suché plody a větvičky. Právě na nich totiž přezimují nejrůznější patogeny houbového původu nebo škůdci. Shrabaný odpad nejlépe zničte pomocí ohně. Následně mírně prokypřete půdu okolo kmene, posypte ji menší vrstvou vyzrálého kompostu a proveďte vydatnou zálivku – 3 kbelíky vody pro pětileté stromy, 5 kbelíků pro ty starší.

Úpal nehrozí pouze lidem

Jelikož pomalu dochází k prodlužování dnů a zvyšování teplot, je třeba ochránit kmeny třešní před přehřátím. K tomuto účelu vám poslouží vápenné mléko. To si můžete snadno doma namíchat z páleného vápna a vody v poměru 1 : 10. Roztok poté natřete na kůru vybraných dřevin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Provzdušněte korunu správně provedeným řezem

Na jaře se můžete pustit také do řezu třešňových větví. Odstraňte hlavně ty, které jsou uschlé, nalomené, napadené chorobou nebo vyrůstají z báze kmene. Vždy ale mějte na paměti tyto tři zásady:

  1. Zachované musí zůstat větve rostoucí pod úhlem 45 °C.
  2. Zkrácení podrobte pouze výhony delší 60 centimetrů.
  3. Koruna se musí skládat ze tří až čtyř kosterních větví.

Pokud ovšem máte tu možnost, nechte ořezání dřeviny až na období sklizně, která se vám tak nemálo usnadní.

Proveďte ochranu proti škodlivým organismům

Nic nezkazíte ani aplikací hnojiv, právě naopak. Dávka přípravku složeného z dusíku, fosforu, draslíku a vápníku třešním přinese skvělý start do nového vegetačního období. Sáhnout můžete také po prostředcích určených proti vrtuli třešňové, moniliové spále peckovin a moniliové hnilobě peckovin.

Vyčkejte na ten nejlepší den

Pro všechny výše uvedené úkony platí, že byste je měli provádět za suchého dne. Ten by měl zároveň být bez jakéhokoliv větru. Důležité dále je, aby se teplota vzduchu pohybovala okolo 5–10 °C, kdy se dřeviny začínají pomalu probouzet. Nezapomeňte také na bezpečnost práce a používání dobře vyčištěných pomůcek.

Kterou pochoutku připravovanou z třešní máte nejradši?

Už vás nebaví složité a zdlouhavé odpeckovávání třešní? Vyzkoušejte tento jednoduchý trik
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články