Trvalé vyhnání mandelinek ze zahrady s okamžitým účinkem bez použití chemie

                   

I když už dávno není mandelinka bramborová třídním nepřítelem, přesto dokáže napáchat značné škody. Hubíme ji nejčastěji sběrem do lahví. Jde ovšem o metodu pracnou a ne tak účinnou, jak bychom si přáli. Pamatujete si ještě na nálev, který možná používala vaše babička? Hlavní roli v něm hrály ořechové skořápky (300 gramů) a stejné množství sušených listů. To vše se zalilo 10 litry vroucí vody a nechalo 5-7 dnů odstát.

Pomoci mohou i topolové listy či cesmína

Brouci si bohužel na přírodní insekticidy rychle zvykají, takže je musíte pravidelně střídat. A to každé dva až tři týdny. A na co ještě vsadit? Skvělý je třeba nálev z topolových listů. Naplňte hrnec do poloviny listy topolu, přidejte vodu a vařte společně po dobu 15 minut. Doplňte vodou do 10 litrů a nechte tři dny macerovat. Použijte ve formě postřiku. Velmi obdobně se připravuje i infuze z cibulových slupek. Stačí zalít 300 gramů slupek vodou o teplotě 70-80 °C a nechat 24 hodin odstát (slupky doporučujeme zatížit).

iZdroj fotografie: Pxhere

Roste vám na zahradě cesmína? Využijte ji. Připravte si 1,5 kg čerstvých listů a louhujte v horké vodě po dobu tří hodin. Do hotové infuze vlijte 1 litr 1,5% roztoku chloridu vápenatého. Skvěle vám poslouží také odvar z pampelišky a přesličky. V 10 litrech vody povařte čtvrt hodiny 200 gramů sušené pampelišky a 200 gramů sušené přesličky. Po vychladnutí řeďte v poměru 500 ml odvaru na 10 litrů vody.

Pelyněk, dřevěný popel i feferonky

Jednoduchou přípravu nabízí také infuze pelyňku. 300 gramů bylinky smíchejte s jednou sklenicí dřevěného popela, zalijte 10 litry vroucí vody a louhujte 3 hodiny. Kouříte? Pak pro vás nebude problém připravit postřik z tabáku. Poměr? 500 g tabáku a 10 litrů vody. Louhujte 2-3 dny, poté přidejte 50 gramů mýdla, přeceďte a máte hotovo.

iZdroj fotografie: Pxhere

Za 24 hodin připravíte insekticid z česneku. 200 gramů stroužků zalijte 10 litry horké vody a nechte odpočívat 24 hodin. Nakonec rozmíchejte 40 g mýdla. A pomohou i feferonky. 100 gramů vařte dvě hodiny v 10 litrech vody. Odstavte a přidejte 40 gramů mýdla. A naším posledním tipem je hořčice. 200 gramů drcených semen zalijte 10 litry horké vody, přidejte 100 ml 9% octa a aplikujte během období květu. Ošetřete všechny části brambor během suchého dne. Přírodní insekticidy používejte čerstvé a naposledy je aplikujte 20 dní před sklizní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články