Účinné lidové způsoby, jak se nadobro zbavit mandelinky bramborové pro maximální úrodu brambor

Chcete mít letos pořádnou úrodu brambor, ale trápíte se s častým výskytem mandelinky bramborové? Zahajte jí válku s pomocí několika jednoduchých a přírodních prostředků, které jí pobyt na vašich bramborových rostlinách rozmluví.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Mandelinka bramborová je jeden z nejhorších škůdců na plodinách. Pokud se přemnoží, znamená to velmi špatnou zprávu pro většinu bramborových rostlin, které mohou kvůli velkým požerkům až naprosto uschnout a zemřít. Kromě toho dokáže také působení mandelinky značně zmenšit celkovou úrodu. Jak se sní vypořádat? Zkuste některé z přírodních receptů.

Nálev z topolových listů nebo infuze z křenu

První návod spočívá v uvaření topolových listů. Vařte je zhruba 15 minut a následně nechte luhovat další 4 dny. Tímto roztokem pravidelně ošetřujte bramborové rostliny, čímž uděláte listy méně chutné pro mandelinky. Pro druhý návod budete potřebovat křen. Nakrájejte zhruba jeden kbelík křenu, zalijte vroucí vodou a nechte chvíli povařit. Nálev z křenu bude ničit dospělé jedince i larvy, takže ho použijte jako přírodní postřik.

Zdroj fotografie: Canva

Odvar z feferonek nebo vlaštovičníku

Další variantou, jak odehnat mandelinky pomocí přírodní metody, je použití odvaru z feferonek. Budete potřebovat zhruba 100 gramů chilli, které dáte do 10 litrů vody a povaříte 1 až 2 hodiny. Následně luhujte několik hodin. K vodě přidejte trochu tekutého mýdla a použijte jako postřik na brambory. Podobně vytvoříte nálev z vlaštovičníku, který necháte luhovat jeden den, přidáte mýdlo a použijete ve formě postřiku.

Zdroj fotografie: Canva

Popel ze spalování dřeva

V rámci druhotného využití popela ze spalování dřeva si připravte přípravek, který bude sloužit nejenom pro odpuzení mandelinek, ale také jako hnojivo pro brambory. Popel je možné přidat rovnou do zeminy při výsadbě brambor. S pomocí pelyňku a popelu ze dřeva také můžete vytvořit nálev pro zalévání. Uvedené suroviny rozmíchejte v 5 litrech vody a následně nastříkejte na bramborové rostliny.