Účinný roztok proti plísním: Z plodin je odstraní voda se škrobem a jódem

Proti plísni není třeba kupovat drahé postřiky. Pokud budete důslední a zasáhnete včas, vystačíte si s levnými domácími prostředky.

Plíseň na rajčatech a paprikách může být velmi nebezpečná, zbavte se jí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vítejte v rozmarném světě ochrany rostlin, kde se skromné kuchyňské potřeby mění v mocné ochránce! Na této okouzlující cestě odhalíme dva nepravděpodobné hrdiny zahrady: jód a škrob. Nejprve se však ponoříme do fascinující říše jódu a zjistíme, proč není podle webu iReceptář určen jen na řezné rány a škrábance.

Jód a jeho tajemství

Jód, ta temná, tajemná látka často odsouvaná až na samé dno lékárničky, je ve skutečnosti zázrakem periodické tabulky prvků. Je nezbytný pro lidské zdraví (životně důležitý je kupříkladu pro funkci štítné žlázy) a skvělou roli dokáže sehrát i v dramatických záchranných akcích našich listnatých přátel. Jód jim totiž může nabídnout opravdu silné protiplísňové a antibakteriální vlastnosti.

Příběh rajčat a jejich houbových nepřátel

Nyní se zaměříme na osud rajčat, která patří podle webu TakToJeNášSvět k nejoblíbenější zelenině na světě vůbec. Navzdory své odolné povaze jsou tito krasavci náchylní ke zlověstné trojici houbových hrozeb: plísni šedé, plísni rajčatové a rychle se šířící plísni bramborové. Tito zlosynové se plíživě zmocňují nic netušících rostlin a vrhají na jejich svěží zelené listy stín v podobě nevzhledných skvrn a příšerného šedého povlaku. A právě tady pomůže škrob a jód.

Bobkový list používáme jen do jídla – skvěle se však uplatní i jako základ postřiku proti škůdcům a plísním

Škrob: Hrdina, o kterém se nemluví

Najdete ho ve spíži jako skromný prášek, který se však po smíchání s vodou a povaření promění v šikovný štít, jenž dokáže rostliny doslova zahalit do ochranné bariéry. Tento štít nejenže blokuje ďábelské plány plísní, ale také poskytuje ideální prostředí pro působení další hvězdy přírodní ochrany proti plísním – pro jód.

Vydáte-li se cestou přírodní ochrany rostlin pomocí jódu a škrobu, nejenže ochráníte své milované plodiny, ale také ušetříte. iZdroj fotografie: Pixabay
Vydáte-li se cestou přírodní ochrany rostlin pomocí jódu a škrobu, nejenže ochráníte své milované plodiny, ale také ušetříte.

Domácí postřik proti plísni

Začněte tím, že rozšleháte lžíci škrobu s malým množstvím vody, abyste vytvořili řídkou pastu. Zahřejte litr vody až k varu, vmíchejte škrobovou směs a vařte, dokud vše dobře nezhoustne. Jakmile tento lektvar vychladne, vmíchejte do něj 5 mililitrů jódu (resp. jódové tinktury z lékárny), zřeďte tuto směs na deset litrů a voilà! Každé dva týdny postříkejte rostliny tímto roztokem a uvidíte, že vás už žádné plísně trápit nebudou. A pomůže i docela obyčejný Aspirin, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Jak proti plísni na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články