Je čas na výsadbu ozimého česneku. Vybrali jsme kritéria pro vhodné místo a kvalitní odrůdy, ideální pro sezónu 2022

                   

Hlavní zahrádkářská sezóna sice už skončila, ale všechny zapálené pěstitele a pěstitelky čeká ještě jeden úkol – podzimní výsadba česneku. Při ní byste měli věnovat velkou pozornost výběru stanoviště a sadebního materiálu, protože tyto faktory jsou velmi důležité pro správný růst a vývoj rostlin. Pokud tak uděláte, dočkáte se bohaté sklizně.

Dbejte na osevní postup

Při výběru místa výsadby je třeba dbát na pravidla osevního postupu. Ta říkají, že česnek můžete na to samé stanoviště dát nejdříve po čtyřech letech. Důvodem je ochrana před škůdci a chorobami cibulovitých rostlin přebývajících v půdě. Vhodné je tuto zeleninu sázet do záhonu po okurkách, dýních, košťálovinách, jahodách nebo bramborách.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Dále si ověřte, zda se vámi vybraný záhon nachází na slunném stanovišti a půda v něm je písčitohlinitá. Česnek totiž nesnáší těžkou a přemokřenou zem, ve které mu hrozí uhnití. Vybrané místo důkladně odplevelte a zryjte do hloubky 20 cm. Co se týče hnojení, vyvarujte se chlévskému či slepičímu hnoji. Zvolte raději vyzrálý kompost nebo speciální hnojivo pro cibuloviny.

U paličáků se dočkáte květů

Podzimní česnek se dělí do dvou skupin, kterými jsou paličáky a nepaličáky. První z nich je charakteristická tvrdým stonkem uprostřed cibule a tvorbou pacibulek. Jedná se o drobné rozmnožovací orgány, které se tvoří po odkvětu. Jejich vysetím (nejlépe v září) napomůžete k ozdravení sadby.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Mezi odrůdy paličáku např. patří:

  • Brick, jehož cibule jsou středně velké a na podélném řezu mají široce elipsovitý tvar. Jeho suché vnější suknice jsou bílé s červenofialovými pruhy.
  • Havran, který má zásobní orgán větších rozměrů. Jeho zbarvení je světlé a nemá anthokyanové proužky.
  • Dukát s malým počtem stroužků, které ale dosahují velkých rozměrů.

Nepaličák Anton má velké stroužky

Nepaličáky na rozdíl od paličáků nejdou do květu a jejich stonek je měkký (podobně jako má cibule). Mezi odrůdy tohoto česneku se řadí např.:

  • Anton, který má vysoký počet stroužků a barva jeho suknic je bílá s fialovými pruhy.
  • Benátčan, jehož zbarvení je čistě bílé a jeho cibule jsou středně velké.

Pěstujete některou z výše uvedených odrůd?

Při výsadbě česneku byste také neměli zapomenout na jeho moření. Ochráníte ho tak před nejrůznějšími houbovými chorobami!
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články