Rajčata budou plodit až do konce sezony, stačí je pohnojit správně připraveným dřevěným popelem. Rekordní sklizeň zajištěna

                   

Dřevěný popel je vynikajícím a levným hnojivem, který s úspěchem používá mnoho zahradníků. Pokud k němu máte volný přístup, měli byste ho určitě použít. Skvěle se hodí zejména pro lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). Obsahuje řadu cenných živin, které tato zelenina ocení.

Jak hnojit rajčata popelem

Dřevěný popel je vhodný zejména pro použití v mírně kyselých a kyselých půdách, protože má mírný alkalizující účinek. Pokud je půda již alkalická, pak popel může tuto situaci jen zhoršit. Před aplikací popela se proto pro jistotu přesvědčte, jaký typ půdy na zahradě máte. To zjistíte například s pomocí lakmusových tyčinek, které se prodávají například v hobbymarketech nebo zahradnických obchodech.

U rajčat to však obvykle nebývá problém. Kromě rajčat popel milují například i papriky nebo zelí. A co si s ním počít? Použijte ho jako doplňkové půdní hnojivo. Budete potřebovat 1 kbelík popela na 3 až 4 metry čtvereční. Jednoduše ho rozhoďte na záhon a zapracujte do půdy. Tím zároveň substrát nakypříte, což je pro rostliny velmi užitečné.

Jak na tekuté hnojivo z popela

Vsadit je ovšem možné i na zálivku z tekutého popela. Recept na ni je následující:

  • 1 šálek popela (150 až 200 gramů)
  • a 10 litrů vody.

Do kbelíku s vodou nasypte popel a nechte přes noc vylouhovat. Poté hnojivo přeceďte (není nutné) a použijte jako zálivku ke kořenům rostlin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podpořte plodnost rajčat vhodnou výsadbou

Rajčata mají také ráda společnost některých rostlin, které je stimulují v růstu. Můžete vsadit například na výsadbu petrželky, česneku a měsíčků. Ovšem pokud je vysadíte například vedle fenyklu, kedluben nebo ředkviček, bude efekt přesně opačný. Tyto rostliny k sobě proto nedávejte.

Jaké triky používáte při pěstování rajčat vy?

Podívejte se na šikovný trik s vidličkami pro krájení rajčat a naučte se jako bonus i několik dalších
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články