Úspěšná úroda zimního česneku: Měl by být zasazen hluboko do půdy s neutrálním pH

Ozimý česnek potřebuje k tomu, aby se mu dařilo, poměrně specifické podmínky – v příliš kyselé nebo vápnité půdě vám rozhodně dobře neporoste.

Ozimý česnek - výsadba i Zdroj fotografie: Uživatel Media Mike Hazard / Creative Commons / CC BY
                   

Česnek, známý již po staletí, je více než jen všestrannou kuchyňskou ingrediencí. V tradiční medicíně se používá jako přírodní antibiotikum na posílení imunity. Česnek je bohatý na vitaminy C, A a různé vitaminy skupiny B. Kromě toho představuje zdroj důležitých minerálů, jako je draslík, vápník a hořčík, a stopových prvků, jako je kobalt, chrom a nikl. Přítomnost éterických olejů, zejména sirných sloučenin, dodává česneku jeho charakteristické aroma.

Jak pěstovat zimní česnek

Klíčem k úspěšné sklizni zimního česneku je podle webu iReceptář výběr vhodné půdy a správné zasazení. Bude se mu dařit v dobře propustné půdě s neutrálním pH. Ideální pro pěstování česneku je půda s pH kolem 7. Také by měla být bohatá na organické látky, aby poskytovala vaší budoucí úrodě potřebné živiny. „Vhodná je hloubka výsadby asi 6 cm a řádky vzdálené od sebe asi 10 cm. Mezi řádky dodržujte vzdálenost alespoň 20 cm,“ radí čtenář Jan V. z Dobřenic.

Výběr správného místa

Pro úspěch česneku je podle webu AbecedaZahrady zásadní také místo, kde ho vysadíte. Nejlepší je vybrat záhon, kde dříve rostly okurky, rajčata, květák nebo dýně. Tyto druhy zeleniny po sobě zanechávají příznivé prostředí pro česnek. Při sázení česneku dbejte na to, aby špičatý konec, směřoval nahoru. Tato orientace podporuje správný vývoj kořenů a zajišťuje správnou polohu česnekových cibulek v půdě. Ovšem narazit lze i na místa, která se pro  výsadbu zimního česneku nehodí – Chalupáři-Zahrádkáři je popsali zde.

9 zlatých pravidel podzimní výsadby česneku. Stačí se jich držet a vaše úroda bude v příštím roce opravdu bohatá

Údržba a ochrana

Během zimy je důležité na rostliny česneku dohlížet a zajistit jim ochranu před extrémními povětrnostními podmínkami. Vrstva mulče, například slámy nebo listí, pomůže izolovat půdu a ochránit cibulky česneku před zmrznutím. Pokud žijete v oblasti se silnými sněhovými srážkami, je vhodné odhrnovat ze záhonu přebytečný sníh, aby nedošlo k poškození mladých rostlin. Důležité je také správné zavlažování, které zajistí, aby půda zůstávala trvale vlhká, ale nebyla přemokřená. Jak jsem sama zjistila, česneku to škodí.

Aby se vašemu česneku dařilo hned zjara co nejlépe, musíte právě teď jeho výsadbu podpořit tím správným způsobem iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vašemu česneku dařilo hned zjara co nejlépe, musíte právě teď jeho výsadbu podpořit tím správným způsobem

A nezapomeňte ani na správné hnojení. Jak jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, ideální volbou je v tomto případě obyčejný dřevěný popel, který obsahuje velké množství prospěšných látek a vždy se jej vyprodukuje velké množství.

Jak se o svůj vysazený česnek staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články