Každý z nás by si čas od času měl dát mrkev. Je bohatá bílkoviny, sacharidy, antioxidanty, vlákninu a různé vitaminy, hlavně A. Díky tomuto obsahu se jedná o velice zdravou zeleninu, která má příznivý vliv na náš zrak a snižuje hladinu cholesterolu. Obzvláště dobrých výsledků se dočkáte při konzumaci domácí mrkve. Její pěstování není nijak složité. Stačí, když se při něm budete držet několika rad, které vám zaručí bohatou sklizeň.
Hnůj není na hnojení mrkve vhodný
Nejprve musíte rozhodnout, kam osivo mrkve vyset. Tato zelenina patří do 2. trati, což znamená, že nesnese přímé hnojení chlévským hnojem. Vyhovují jí ovšem půdy, na kterých se v minulých letech vyskytovaly plodiny z 1. trati, např. lilek brambor a jiné okopaniny. Mějte na paměti, že mrkev ani jinou kořenovou zeleninu nesmíte umístit na stejné místo dříve než za tři až čtyři roky. Byla by totiž náchylnější vůči chorobám a škůdcům.
Ochraňte je před houbovými chorobami
Když máte vybrané to pravé místo, je potřeba jej důkladně připravit. Kořenové zelenině nevyhovují těžké půdy, jelikož v nich dochází k deformaci kořenů a častějšímu napadení houbovými patogeny způsobujícími hnilobu. Musíte tedy záhon zrýt nebo zpracovat kultivátorem. Po té na něm (asi dva až tři týdny před výsevem) hráběmi vytvořte hrůbky o výšce deset centimetrů a šířce čtyřicet centimetrů. Do každého z nich můžete vyset jeden nebo dva řádky mrkve.
Jak jednotit mrkev správně
V raných stádiích života mrkve byste měli substrát, ve kterém roste, udržovat mírně vlhký. Poté co její nať doroste deseti centimetrů, tak zálivku provádějte pouze za opravdu suchých dní. Měla by být ovšem vydatná, aby se voda dostala do hloubky. Dále byste neměli zapomenout na:
- pravidelné pletí (zbavte se veškerého plevelu, který mrkvi konkuruje),
- jednocení (při hustém výsevu se na vzdálenost čtyř centimetrů zbavte rostlinek, které jsou slabší než ostatní).
Speciální hnojení mrkve
Mrkvi můžete během růstu přilepšit zálivkou s jednou speciální přísadou. Nachystejte si:
- 10 litrů vlažné vody,
- 1 polévkovou lžíci červeného/černého mletého pepře,
- větší kýbl,
- vařečku/klacík.
Vybrané koření nasypte do vody a důkladně promíchejte. Vzniklá směs vám vystačí na zalití záhonu o velikosti deseti metrů čtverečních.
A jaké druhy kořenové zeleniny máte v oblibě vy?