Vdechněte život starým paletám. Pomůžou v zahradě i na balkoně

                   

Palety jsou už dlouhá léta používány jako prostředek pro přepravu zboží. Některé druhy jsou jednorázové, jiné opakovaně vracíme do oběhu. Každé paletě ale jednoho dne vyprší čas a nemůže už nadále sloužit primárnímu účelu. To nicméně neznamená, že nezbývá nic jiného než ji vyhodit. Z bývalého přepravního prostředku si totiž můžete vyrobit třeba šikovného pomocníka pro pěstování rostlin.

Záhony na výši

Varianta vyvýšených záhonů se hodí především těm, jejichž zahrada má různá prostorová omezení. Jedná se v podstatě o jakousi ohradu či „bednu“ bez dna a víka, kterou naplníte zeminou a zasadíte do ní, co si jen budete přát. Můžete zde pěstovat bylinky, zeleninu i okrasné květiny. Takové záhony vám přinesou různé benefity, například:

  • Lepší přístup k rostlinám, k nimž se nemusíte ohýbat
  • Výhodnou zálivku – voda se díky ohradě nerozteče pryč
  • Ochranu proti škůdcům
  • Ekologičnost a úsporu, jelikož při výrobě recyklujete použité palety

Doporučujeme si předem dobře rozmyslet, ve které části zahrady bude záhon nejlépe sloužit. Až bude plný zeminy, už ho nepřemístíte. Také ho nedělejte příliš široký, abyste si zbytečně neztížili přístup k prostřední části. Můžete si vybrat, zda si vytvoříte záhon s obrubou, nebo bez ní. Ten s obrubou lépe drží tvar, ale zase je v prostoru nápadnější. Ideální doba pro přípravu záhonu je podzim.

Paletové květináče i do malého prostoru

Spousta z nás nemá k dispozici ani tu nejmenší zahrádku, zato by ráda něčím ozvláštnila balkon či terasu. V tom případě je ideálním řešením vertikální květináč, který je za chvilku hotový a prokáže velkou službu. K jeho sestrojení budete potřebovat jen pilku, kladívko, svorky a kus textilie na potažení dřeva. Pokud nebudete chtít vytvořit záhonky přímo uvnitř palety, můžete na její přední část za pomoci háků zavěsit lehčí květináče. Paletová zahrádka vám vydrží dlouhá léta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články