Vhodná zálivka zelí je zásadní pro bohatou sklizeň. Tahle má na úrodu největší vliv

                   

Zelí jakožto vyšlechtěná odrůda brukve zelné (Brassica oleracea) patří k té nejběžnější zelenině, kterou může pěstovat každý zahrádkář. Ne vždy jsou však výsledky odpovídající vynaloženému úsilí. Chybu totiž můžeme udělat už v úplném počátku. Stačí opomenout vhodnou péči v prvních týdnech od výsadby a toto pochybení se s námi bude táhnout až do konce vegetační sezóny.

Zelí miluje vodu, prozradí to jeho listy

Stačí se podívat na jejich plochu a je jasné, že o žádný sukulent nepůjde. Z velké listové plochy se totiž dokáže odpařit značné množství vody, což spolu s mělkým kořenovým systémem dělá ze zelí plodinu výjimečně citlivou na správnou zálivku. Myslete na to proto už při výsadbě. Po celou dobu by se totiž hodnota vlhkosti v půdě měla pohybovat okolo 80 % (zde je myšlena hloubka 60 cm), přičemž nejnáročnější jsou právě mladé sazeničky.

iZdroj fotografie: Unsplash

A jak toho docílit? Dbejte na optimální interval zálivky. I ideálním případě hlávky zelí zavlažte každých 8-10 dní. Řiďte se přitom počasím. Ještě důležitější je vlhkost ve chvíli, kdy vyséváte pozdní zelí (počátek června). Půdu proto důkladně prolijte ještě předtím, než se do ní semena vůbec dostanou. Opačný postup nedoporučujeme, mohl by zatlačit drobná semínka hluboko pod horní vrstvu záhonu. A tady by později klíčila jen obtížně.

Jak zelí správně vysazovat

Ani ta nejlepší zálivka vám však nepomůže, pokud nedodržíte doporučené schéma výsadby. Jestliže si zelí předpěstováváte sami kupříkladu ve skleníku, pak vždy pro vysazení ven používejte jen ty nejvyvinutější a nejsilnější sazenice s několika pravými listy. Předchozí den je dobře zalijte a teprve ten následující sázejte. Pří výsadbě ven se řiďte druhem zelí. Některé snesou i dubnové přízemní mrazíky, jiné se mohou podívat ven až na konci května. Nejste-li si jistí, poraďte se v zahradnictví.

iZdroj fotografie: Pixabay

A jakého schématu se držet? Řádky vytvořte 70 centimetrů od sebe a mezi jednotlivých rostlinami udržujte odsazení 45 až 50 centimetrů. Jedině tak jim zajistíte dostatek prostoru pro ničím nerušený vývoj. A aby se sazenice lépe uchytily, je dobré půdu dobře nakypřit. Zpočátku stačí cca 8 centimetrů do hloubky, později mezi řádky provzdušněte zeminu až do hloubky 10 centimetrů. A samozřejmě pečlivě vytrhávejte plevel, jenž by mohl rozvíjející se listy zelí utlačovat a brát jim potřebné živiny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články