Výsadba cukety na komunitních záhonech: 10 rostlin, které si s ní rozumí a 2, které byste u ní nikdy vysazovat neměli

                   

Pod názvem Cucurbita Pepo najdete hned několik oblíbených rostlin. Jde mimo jiné o cuketu, patison, dýni olejnou apod. Proto je vždy nutné dívat se ještě na třetí jméno rostliny, které přesně určí, co si na záhon vlastně pořizujete. Pěstování cukety je opravdu jednoduché, ale ještě více se jí bude dařit, pokud ji vysadíte společně s vhodnými rostlinami. A které to jsou?

1. Kukuřice (Zea mays)

Tato rostlina je nenáročná na pěstování. Má ráda mírně kyselou, středně úrodnou půdu a také teplé, slunné polohy. A nevadí jí ani krátkodobá sucha. Obvykle se vysévá přímo do země po 15. květnu (k vyklíčení vyžaduje teplotu nad 10 °C). Zralé kukuřice se obvykle sklízejí v polovině srpna nebo na jeho konci.

2. Fazole (Phaseolus vulgaris)

Fazole by se měly vysévat do řádků vzdálených asi 50 cm, tedy nejlépe mezi rostliny cukety. Je důležité, aby půda, do které je zasijete, neměla teplotu pod 10 °C, jinak vám tato zelenina bude klíčit jen špatně. Pokud chcete sezónu sklizně prodloužit, pak je třeba vysévat další fazole asi 2 až 3 týdny po výsevu těch prvních.

3. Hrách (Pisum sativum)

Je to nenáročná rostlina, takže si s jejím pěstováním poradí i začátečník. Hrách se seje velmi brzy, leckdy už ve chvíli, kdy roztaje sníh. Semena je třeba zasít asi 5 cm hluboko. Období růstu je krátké, ale intenzivní, proto se vyplatí rostlině poskytnout úrodnou půdu, a to nejlépe písčito-hlinitou a bohatou na vápník.

iZdroj fotografie: Canva

4. Tykev Blue Hubbard (Cucurbita maxima ‚Blue Hubbard‘)

U nás zatím nejde o příliš známý druh, což je škoda. Vypadá velmi atraktivně (pyšní se totiž šedomodrou slupkou) a její dužina je opravdu jemná a vhodná pro přípravu mnoha pokrmů. Není však prostorově náročná jako jiné druhy dýní, takže se s cuketou na jednou záhonku snese zcela bez potíží.

5. Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Jde o skvlěou léčivku, ovšem květy brutnáku jsou vhodné i k přímé konzumaci (například do salátů). Optimální hloubka setí je 1–2 cm a vzdálenost mezi řádky by se měla pohybovat okolo 30–40 cm. První mladé rostlinky se objevují po 2-3 týdnech, ale vzcházení velmi nerovnoměrně. Pro své velké množství květů se brutnák pěstuje i jako okrasná rostlina.

6. Lichořeřišnice (Tropaeolum majus)

Rostlina je poměrně nenáročná na pěstování, ale bohužel je velmi citlivá na mráz, takže ji nelze přezimovat. Preferuje úrodnou, dobře propustnou a mírně vlhkou půdu s vysokým obsahem živin. Může růst na plném slunci nebo v polostínu (v takovém případě se připravte na méně květů a více listů). Výsev se provádí přímo do země v květnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

7. Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula)

V dubnu nebo květnu je nutné vysít semena přímo do země nebo do nádob. Sazenice je vhodné zasadit do země až ve druhé polovině května, a to kvůli pozdním mrazům. Je to jedlá rostlina vhodná do salátů a ke zdobení pokrmů (jedlé jsou pouze květy). Cuketu ochrání před některými škůdci.

8. Kopr (Anethum graveolens)

Tato bylinka je nenáročná na pěstování. Nejlépe roste na slunných, středně vlhkých místech. Nemá velké nároky na půdu, ale opravdu miluje prokypřený, úrodný a dobře propustný substrát. Množí se semeny vysévanými na jaře přímo do země. Vzhledem ke krátké vegetační době (ta se pohybuje mezi 45–50 dny) lze následný výsev provádět až do podzimu.

9. Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Jde o nádhernou květinu, kvetoucí celé léto (červen až září). Pro správný růst a bujné kvetení potřebuje jen slunce (při výsadbě ve stínu šanty špatně kvetou a špatně se větví) a nic víc. Lahodí oku, milují ji kočky a jako bonus i ona ochrání cuketu před některými patogeny. Její pěstování se tedy rozhodně vyplatí.

iZdroj fotografie: Pixabay

10. Pažitka (Allium schoenoprasum)

Pažitka není náročná na pěstování. S pěstováním lze začít výsevem semen už v březnu, nebo později vsadit na sazeničky. Pažitku lze ovšem množit i dělením velkých trsů. Potřebuje jen dostatek vody a nějaké ty živiny, a to nejlépe v podobě organického hnojení.

Co nevysazovat k cuketě

Cuketa je vlastně kultivarem tykve obecná (Cucurbita pepo). Nesvědčí jí společná výsadba s jinými druhy dýní. Ty by jí zbytečně obíraly o vodu i živiny. A totéž platí pro brambory – ani tato stálice českých zahrad se s cuketou dlouhodobě nesnesou. Pro jistotu je proto od sebe držte raději dál.

Jaké jsou vaše triky pro pěstování cukety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články