Víte, na co vše se mohou hodit skořápky z vajíček?

                   

Vajíčka při vaření či pečení používáme velmi často. Většinou ale využijeme jen to, co se ukrývá uvnitř, tedy žloutek a bílek, skořápku vyhazujeme. To je ale chyba, především pokud máte zahrádku či balkon, jsou vaječné skořápky velmi cennou surovinou. Můžete je velmi jednoduše využít při sázení rostlin, zalévaní i hnojení, neboť skořápka v sobě ukrývá neskutečné množství nejrůznějších minerálních látek, které vašim rostlinám velmi prospějí.

Přidejte skořápky do půdy

Nejjednodušším způsobem, jak skořápky na zahradě či na balkoně využít, je nechat je uschnout a následně rozmělnit. Tyto rozdrcené skořápky pak jednoduše přidejte do půdy k vašim rostlinám, úplně jednoduše stačí jimi půdu posypat. Skořápky se totiž v půdě velmi rychle rozloží a všechny užitečné látky, které obsahují, se tak uvolní do půdy, odkud si je vezmou vaše rostliny. Kromě toho skořápky pomáhají také s udržením optimální kyselosti půdy. Takovéto použití skořápek se obecně hodí pro všechny rostliny, velmi se doporučují v souvislosti s rajčaty. Na zahradě jistě oceníte také to, že skořápky působí i jako prevence před některými škůdci.

Použijte skořápky k předpěstování sazeniček

Dalším způsobem, jak lze skořápky využít, je použít je na místo plastových kelímků a květináčků k domácímu předpěstování sazeniček před jejich vysazením na zahradu. Stačí jednoduše použít skořápky větších vajíček. Takovouto sazeničku můžete pak navíc do země zasadit i se skořápkou, která jí po rozložení poskytne velké množství živin.

Vodu z vařených vajíček použijte k zalévání

Pokud si rádi vaříte vajíčka natvrdo, můžete velmi snadno použít i vodu, ve které jste vajíčka vařili. Stačí ji nechat vychladnout a následně ji použít k zalití rostlin či k postříkání jejich listů. Při vaření se totiž mnoho minerálních látek do vody uvolní, a tak by byla škoda je nevyužít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články