Voda ze studny – výhoda nebo zdroj potíží?

                   

Voda je naší nezbytnou potřebou a na její kvalitě záleží snad každému z nás. Jenže mít zdroj opravdu chutné a čisté pitné vody je stále složitější. Proto stále více lidí volí možnost mít vlastní studnu, odkud budou čerpat vodu skutečně kvalitní. A pokud už se vám nepodaří získat tak kvalitní vodu, aby se dala bez potíží pít, stále se dá dobře využít na zavlažování zahrádky, na bazén apod. V České republice používá vlastní zdroj přibližně 10 % obyvatel. Využívat vodu z vlastní studny se může vyplatit.

Jenže i používání vlastní studny má svá rizika a nevýhody. Pokud o studnu nepečujete, může se z levného zdroje vody stát zdroj starostí a zdravotních rizik. Podle studií dokonce až 90 % studní nevyhovuje požadavkům ČSN 75 7111 na pitnou vodu. Dnes vám poradíme, jak zajistit, aby vše bylo bezpečné a dle norem.

Většinu potíží vyřeší filtry

Pokud chcete studnu využívat jako zdroj pitné vody, prvním krokem bude zjištění, zda je voda skutečně pitná. To lze udělat v laboratoři, kde si vzorek necháte odborníky otestovat. Bohužel ve většině případů bude třeba vodu nějak dále upravovat. Nejčastější problém představují mechanické nečistoty, ale ty jsou naštěstí poměrně jednoduše odstranitelné. Vodu necháme protékat přes filtry tvořené z vložek ze síťoviny (polypropylenu), písku, aktivního uhlí nebo přes kombinaci těchto materiálů.

Dalším problémem bývá tzv. tvrdá voda. Neupravená voda se zvýšeným obsahem zejména vápníku a hořčíku vytváří nerozpustné uhličitanové soli a ty mohou způsobit tzv. vodní kámen. Látky, které způsobují tvrdou vodu, se usazují na stěnách potrubí a snižují jejich propustnost. Zde opět pomůže speciální filtr, který obsahuje pryskyřici, ve které dochází k výměně iontů. Velké nebezpečí přestavují také dusičnany z hnojiv. Problémem je, že často prosakují do podzemních vod a jsou tak rozšířeným kontaminantem povrchové a podzemní vody po celém světě. Pokud se zvýší jejich množství, je voda škodlivá zejména pro kojence od 3 do 6 měsíců. Opět je nutné využít vhodný filtr. V každém případě ale platí, že voda ze studny bude vždy vyžadovat vaši velkou pozornost, ale ve většině případ se to vyplatí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články