Všechna pečlivě střežená tajemství královské sklizně okurek. Tuny plodů budete rozdávat i sousedům

                   

Pokud máte dojem, že vaše okurky už mají ty nejlepší dny za sebou, vyživte je borovicovou tinkturou – po ní totiž i nemocné nebo křehké rostliny začnou rychle růst a plodit doslova jako o život! Mladé borovicové jehličí obsahuje řadu užitečných stopových prvků a cenných biologicky aktivních látek, které dokážou postavit na nohy i nemocné rostliny. A v případě okurek zabraňují i tvorbě plísní.

Jak na přípravu borovicové tinktury

Nejdříve natrhejte plnou sklenici mladého borovicového jehličí. Bude vám stačit ta od okurek. Poté ho přesypte do vhodného hrnce, zalijte jedním litrem vody a přiveďte k varu. Následně příkon sporáku trochu stáhněte a vše vařte na středním plameni asi 10 minut. Nakonec odvar odstavte z plamene a nechte jeden den vylouhovat.

Pak už stačí jen borovicovou tinkturu použít k hnojení okurek. Jedna vzrostlá rostlina si vystačí se dvěma lžícemi naředěnými v zálivce. Výhodou je i to, že toto hnojivo lze skladovat v dobře uzavřené nádobě na tmavém místě po dobu až 2 měsíců. Nelekejte se toho, že se na jeho povrchu často vytvoří modrozelená plíseň. Ta totiž není pro rostliny vůbec nebezpečná, ba naopak je dokonce užitečná.

Hnojení okurek na list

Pokud chcete své okurky pohnojit postřikem a zapůsobit tak zároveň na možné zárodky chorob, použijte postřik. Vezměte jeden litr teplé vody, přidejte do něj čtyři lžíce borovicové tinktury a aplikujte až do skanutí. Postřik nebo hnojení ke kořenům aplikujte každé dva týdny a brzy se dočkáte výsledků.

iZdroj fotografie: Freepik

Dvousložkové hnojení pro nemocné rostliny

Ovšem pokud se na vašich okurkách už příznaky nějaké nemoci objeví, pak musíte sáhnout po jiném prostředku. Návod na takové hnojení je naštěstí velmi jednoduchý. Budete potřebovat jen 0,5 litru mléka, 5 litrů vody a 10 kapek jódu. Pro mladé sazenice budete potřebovat asi 200 ml této zálivky, dospělé rostliny pak uvítají asi 500 ml. Opakujte každý týden a okurky brzy získají zpět své původní zdraví.

Jaké jsou vaše tipy pro získání bohaté sklizně okurek?

Stále ještě je vhodné myslet i na zaštipování okurek. Podívejte se na názorný návod, který vám prozradí, co a jak
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články