Vyluhované sáčky od čaje nepatří do koše. Použít je můžete na vaší zahrádce

                   

Obdobně jako sedlina z kávy, i vyluhovaný čaj obsahuje velmi příznivé látky, které pomáhají zlepšovat kvalitu zeminy, jež používáme na pěstování. Ať už se jedná o zbytky čaje sypaného nebo sáčky porcovaného, obsažené zvlhlé bylinky jsou výborným hnojivem a při jejich správném použití můžete dosáhnout u svých rostlinek velmi dobrých výsledků. Jak tedy na to?

Jak čajové sáčky jako hnojivo aplikovat

Existuje několik způsobů, jak docílit přechodu výživných látek z čajových sáčků do půdu. Při používání porcovaného čaje si ovšem dávejte pozor především na typ pytlíku – vedle standardních přírodních sáčků jsou totiž používána pro jeho výrobu také umělá vlákna (obvykle se jedná o pytlíky pyramidového tvaru), která se v půdě nerozloží. Při hnojení čajem je pak potřeba tedy postupovat odlišným způsobem v závislosti na tom, zda se jedná o:

  • sypaný čaj
  • porcovaný čaj v pytlíku z přírodního materiálu
  • porcovaný čaj v pytlíku z umělých vláken

Sypaný čaj

Sypaný čaj můžete buď rozprostřít po povrchu nebo zapracovat přímo do substrátu pro sázení. Zapracováním zeminu jednak nakypříte, jednak dosáhnete rovnoměrného rozložení hnojiva – tento způsob použití je tedy vhodnější.

Pytlíky z přírodních vláken

Sáčky z pevného papíru či celulózových vláken je možné buď volně rozložit na povrh půdy, nebo je zahloubit. Pokud sáček zahloubíte například do truhlíku, budou se živiny uvolňovat do zeminy postupně a jeho efekt bude o to větší.

Pytlíky z umělých vláken

Před použitím těchto sáčků je potřeba obal nejdříve odstranit. Obsah je pak možné používat obdobně jako čaj sypaný. Pokud chcete sedlinu po vyluhovaném čaji distribuovat do zeminy zapracováním, je lepší použít větší objem, sáčky ovšem odstraňte ihned po použití a nasbíraný obsah skladujte v samostatné nádobě – před zapracováním jej vždy trochu vlhčete.

V čem je čaj jako hnojivo prospěšný

Kromě toho, že je čaj v podstatě přírodním odpadem, který pomáhá obohacovat zeminu o živiny, které jsou potřebné především při výsadbě, ale také následné podpoře růstu rostlinek, zajišťuje ještě několik dalších žádoucích funkcí. Mezi tyto patří především:

  • klíčení
  • pachový odpuzovač
  • účinek proti plevelu
  • podpora procesu kompostování

Podpora klíčení

Pokud necháváte naklíčit semínka pro sazeničky přímo v půdě, přidáním čajového sáčku připravíte ideální podmínky, jelikož obsahují potřebnou tkaninu udržující kolem semen dostatek vlhkosti. Jejich klíčící aktivita bude vyšší a celý proces tak uspíšíte.

Použití sáčků jako pachového odpuzovače a v boji proti plevelu

Čaj má specifický zápach, který odrazuje řadu živočichů. Vedle domácích mazlíčků (psů, koček), kteří se budou mít před daným zápachem na pozoru a mely by se záhonkům či truhlíkům díky zapracovanému nebo zahloubenému čaji vyhýbat, dosáhnete také úbytku hmyzích škůdců. Přítomnost čajového sáčku v půdě zamezuje šíření drobného plevele, který se v záhonech běžně bez potíží uchycuje.

Kompostování

Sáčky z přírodních vláken se na kompostu bez problémů rozloží a zvýší jeho kvalitu. Používáte-li domácí vermikompostéry se speciálními žížalami, ty mají tendenci právě do čajových sáčků klást vajíčka. Budete-li tedy přidávat tyto pytlíky do kompostéru, podpoříte tak rozšiřování žížalí populace a tím urychlíte proces kompostování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články