Vynikající způsob na snadné množení rybízu. Už za 7 dní budete mít spoustu řízků pro sázení

                   

Keříky rybízu jsou nenáročné na pěstování a každý rok se odmění bohatou odrůdou plodů, které se dají zpracovat mnoha různými způsoby. Z toho důvodu se není čemu divit, že si jich na zahradu chcete přidat o něco víc. Pokud již máte svou oblíbenou odrůdu a chcete tento keřík jednoduše rozmnožit, začněte ideálně na jaře a následuje tento návod.

Co budete potřebovat pro množení rybízu?

  • Keř rybízu, který chcete namnožit
  • Ostrý a čistý nožík
  • Voda
  • Vhodné místo pro inkubaci

Základním předpokladem pro úspěch při množení rybízu je výběr vhodných větviček. Mělo by se jednat o zdravý keřík, který netrpí žádnými chorobami. Větvičky je dobré odebírat chvíli před narašením během jarních měsíců, protože přesně tehdy máte největší šanci, že vytvoří kořenový systém již za pouhý týden.

iZdroj fotografie: Canva

Návod na řízkování rybízu

Nejdříve si vyberte vhodné větvičky, které na sobě mají zhruba 5 životaschopných pupenů. Přesně v tomto místě proveďte řez čistým nožíkem, kdy získáte výchozí materiál pro množení. Takový řízek by však neměl být příliš tenký. Následuje umístění připravený řízků do nádoby s vodou. Voda má v ideálním případě dosahovat zhruba 2 centimetry na řízek. Pro sledování procesu tvorby kořenů je vhodné zvolit sklenici nebo průhledný kelímek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tajné rady pro rychlejší tvorbu kořenů u rybízových řízků

Specialitou pro skutečně rychlé výsledky při tvorbě kořenů je rada, která říká, že do vody pro zakořeňování je dobré přidat trochu medu. Konkrétně zhruba 1 lžíci medu rozmíchat v 1 litru vody a tu následně používat do jednotlivých nádob pro zakořenění. Úzkým odlamovacím nožíkem také vytvořte zářezy o délce 1,5 až 2 centimetry na spodní části řízku v místech, kde se mají vytvořit kořeny. Pokud budou řízky rybízu v místnosti o pokojové teplotě s dostatkem světla, úspěch je jistý.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články