Vypěstujte si houby přímo na vaší zahrádce. Do lesa už nikdy nebudete muset

                   

Milujete houby, ale každoroční běhy do lesa pro úlovek vás nebaví, nebo na to prostě už nemáte síly a čas? Nevadí – nemusíte být odkázáni jen na žampiony z obchodu. Houby si můžete úspěšně vypěstovat i u vás na zahradě. Domácí úroda má tu výhodu, že není závislá na počasí. Podmínky vhodné pro růst hub totiž můžete snadno simulovat. Nejčastěji se pěstují žampiony nebo hlíva ústřičná, ale pokud máte pár stromů, můžete koupit i sadbu hřibovitých hub.

Houby jako z lesa

Na zahradě se méně často pěstují klasické lesní houby, ale rozhodně to není nemožné. Základním předpokladem však je mít na zahradě malý lesík, například z bříz, dubů, smrků, borovic či jedlí. Houby totiž toto vlhké prostředí mezi stromy nutně potřebují k růstu. Do takového lesíka pak již naše babičky házely houbové odřezky a doufaly, že nějaký ten hříbek jim tu sám vyroste. Vy ale můžete být ještě chytřejší – v zahradnictví se dnes již snadno dá pořídit sadba hřibovitých hub, která se prodává v práškové variantě či jako suspenze s živými zárodky. V obou směsích bývá několik druhů lesních hub, a to rovnou těch nejoblíbenějších – s trochou štěstí si budete moci brzy pochutnat třeba na hřibu smrkovém, křemenáči, kozákovi, klouzku či bedle.

Správná péče dokáže divy

Tento prášek či suspenzi je třeba umístit ke kořenům stromů ve vzdálenosti asi jeden až dva metry od kmene. Půda mi měla být dostatečně vlhká a zárodky je nutné dát do hloubky deseti až dvaceti centimetrů. Je však třeba počítat s tím, že se nikdy neuchytí všechny druhy. Dařit se na zahradě bude jen těm houbám, které budou mít na místě vhodné podmínky a symbiotickou dřevinu. Chcete-li, aby houby dobře rostly, je nutné v horkých dnech podhoubí kropit vodou – pár stromů na zahradě nikdy nemůže zcela vynahradit kvalitu pořádného lesa, takže tomu musíte trochu dopomoci. Zalévejte ideálně večer, kdy se voda již tak rychle neodpařuje a houby mohou vlhkost řádně nasáknout.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články