Zasaďte letos okurky do pytlů jako skuteční profíci. Úroda předčí klasické české záhony, sklidíte až 7 kg z 1 m²

                   

Pěstební pytle se substrátem představují opravdu snadný způsob, jak vypěstovat zeleninu nebo třeba bylinky i na malém prostoru (například na balkoně). Nejde o žádný amatérský pokus – tato metoda pochází z profesionálního velkoplošného pěstování. Při něm se totiž rostliny pěstují v pytlích, jež jsou obvykle naplněny upravenou minerální vatou. Jak něco podobného realizovat i doma v případě okurek?

Podmínky pěstování okurek v pytlích

Na začátku celého procesu musí stát úrodný, organický a velmi dobře odvodněný substrát, který však zároveň bude přiměřeně zadržovat vlhkost. S nekvalitní zeminou se tedy o tuto metodu pěstování ani nepokoušejte. Okurka setá (Cucumis sativus) má totiž kořeny náročné na prostor. Potřebuje tedy lehký substrát, který umožní kořenům růst volně a rychle. Ten před výsadbou okurek obohaťte ještě přidáním dlouhodobě působícího hnojiva.

Vyberte takové, které dodá vašim rostlinám minerální látky na několik týdnů. Skvěle vám poslouží univerzální zemina pro pěstování zeleniny, jež se obvykle skládá ze směsi kokosového vlákna, rašeliny a kompostu, v nichž je zamícháno ještě pomalu se uvolňující hnojivo. Ideální pH substrátu se pak pohybuje v hodnotách 5,5 až 6,0. V závislosti na výrobci se složení a poměr jednotlivých složek mohou samozřejmě lišit, v zásadě však platí, že při používání takového produktu byste neměli udělat chybu.

Návod na pěstování okurek mimo záhon

Pytle vybírejte z polyethylenu nebo ty speciální pěstební. Musí však být izolovány od země (právě v ní totiž najdete původce mnoha chorob a škůdců). Toho lze docílit například posazením pytlů na dřevěnou paletu. A na jaké výhody se při pěstování okurek v pytlích můžete těšit?

  • Výhodnost: vysoký výnos i na malé ploše,
  • mobilita: pytle lze snadno přesunout na jiné místo,
  • ekologičnost: po sezóně lze pytle jednoduše vysypat a substrát dát na kompost.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Po kterých druzích okurek sáhnout

Avšak ne všechny okurky se pro pěstování v pytlích hodí. Některým bude přece jenom lépe ve skleníku nebo na volném záhonku. I tak však budete na jednu sazenici potřebovat alespoň 80litrový pytel. A které si tedy pořídit?

  • Charlotte F-1 hybrid,
  • Anya F-1 hybrid,
  • Bush Champion F-1,
  • Carine F-1 (raná partenokarpická odrůda),
  • Bohdana F-1 (odolná proti chorobám).

Výsadba do pytlů krok za krokem

Nejdříve pytel dobře protřepejte, aby se substrát uvolnil a provzdušnil. Zhutněný být nesmí, protože v takovém případě špatně ukládá vodu a brání optimálnímu vývoji a růstu kořenů. Následně pytel položte naplocho a vyřízněte v něm několik otvorů. Čím větší je pytel, tím více otvorů do něj udělejte. A jakou velikost zvolit? V 50litrovém pytli vám skvěle porostou třeba dva keříky rajčat, ovšem okurky by si měly hovět v tom 80litrovém.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Udělejte v substrátu mírnou prohlubeň a vysaďte sazenice. Následně kolem rostliny zlehka udusejte půdu. Po výsadbě své nové rostlinky vydatně zalijte. Poté zálivku provádějte tak, aby byla zemina neustále mírně vlhká (v horkém počasí raději zalévejte každý den). Pytel s okurkami postavte na slunné místo. Musí však být chráněný před přímým pražícím sluncem a také před silným větrem. Ten by mohl okurky zlomit. A už se můžete jen těšit na úrodu.

Jaké zkušenosti máte s pěstováním zeleniny v pytli?

Do pytlů je možné vysadit i brambory. Podívejte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články