Vysaďte si letos arónii. Nádherně vám pokvete a plody můžete snadno zužitkovat

                   

Přemýšlíte, jak letos obohatíte svou zahradu? Co takhle arónií? Získává si stále větší oblibu a je pro to řada dobrých důvodů. Arónie láká na pohled od jara až do podzimu. Jen málokdo si ji vybaví pod pravým jménem temnoplodec, neboli černý jeřáb, přesto se na zahradách vyskytuje stále častěji.

Snadné pěstování a skvělé výsledky

Jde o hustě rostoucí dřevinu, která vaši zahradu ozdobí minimálně na půl roku. Zatímco na jaře vás zaujmou její bohaté bílé květy, v závěru léta se budete těšit z tmavě modrých až černých plodů a na podzim vás na pohled zaujmou její oranžovočerveně zbarvené listy, jež dokonale podtrhnou podzimní atmosféru. Navíc arónie není jen na okrasu, ale dá se i prakticky využít.

Tato rostlina není nikterak náročná na pěstování, takže se jí nemusí bát ani začínající zahrádkáři. Chcete-li ji pěstovat na své zahrádce, snažte se jí vybrat slunné nebo jen mírně stinné místo, kde se mu bude dobře dařit a kde vám udělá největší radost. Uchytí se ale prakticky kdekoliv, takže si nemusíte dělat starosti, že by nezakořenila. Umístíte-li arónii do mírně promočené půdy, odvděčí se vám bohatou zásobou chutných plodů, které lze různorodě využít.

Plody pro zdraví

Tmavé plody arónie připomínají jeřabiny a mají tmavě modrou až černou barvu. Je o nich známo, že jsou bohaté na vitamíny P, B, C, A a antioxidanty. Mimo jiné obsahují antokyaniny, bioflavonoidy, minerály a další důležité aktivní látky, které podporují zdravý životní styl. A s trochou snahy je můžete využít k výrobě mnoha skvělých a chutných produktů.

Hodí se pro výrobu džemů, lze z nich udělat kompoty, přidat je můžete do ovocných jogurtů. Vylisovat z nich můžete i lahodný sirup, který nejen v létě přinesou vítané osvěžení. Někdo přidává plody arónie i do vína, takže záleží jen na vaší představivosti a fantazii. Naložit s nimi můžete jakkoli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články