Jak vysévat kopr, abyste mohli co nejdříve sklízet? Doma můžete mít nikdy nekončící načechrané a voňavé zásoby

                   

Letní pokrmy bez kopru nejsou ucelené. Nové brambory, saláty i dýňová omáčka není dokonalá bez snítky kopru. Neobejdeme se bez něj ani jindy.  

Pokud chcete kopr zamrazit na zimu nebo ho potřebujete do okurek a další nakládané a zavařované zeleniny, je potřeba ho zasít zhruba v polovině léta. Na začátku podzimu tak získáte novou sklizeň, která bude ideální právě pro uchování na nastávající zimní období. Nezoufejte však pokud nemáte zahradu, kopr můžete pěstovat na parapetu po celý rok.  

Nejdříve je potřeba připravit půdu 

Nejprve musíte vybrat správnou část pozemku pro výsev kopru. Na místě, kam ho chcete vysít musí být dostatek světla. To je totiž pro pěstování kopru velmi důležité. Až místo vyberete, musíte půdu pohnojit organickým hnojivem. Vápenatá půda je pro kopr ideální. Jako hnojivo je proto ideální humus, případně kompost. Pokud nemáte, můžete pochopitelně vhodné hnojivo koupit. Před výsevem je nutné připravit i semena.  

iZdroj fotografie: Freepik

Dva dny před výsevem vložte semena do látkového sáčku a namočte je do vody. Vodu každých osm hodin měňte. Za týden od výsevu by se měly objevit první výhonky. Pokud semena předem nenamočíte, první výhonky se objeví asi po čtrnácti dnech. Sít kopr je ideální do připraveného řádku. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být asi 25 centimetrů. Hloubka výsadby otvorů je pak ideální 3 centimetry.  

iZdroj fotografie: Pexels

Kopr lze vysít vedle jiné zeleniny 

Kopr může bez problémů růst vedle další zeleniny. Dobře se mu bude dařit vedle salátu, ředkviček nebo cibule. Až uvidíte první výhonky, nezapomeňte ji uvolnit. Postup opakujte po dešti nebo po zalévání. Je to nezbytné. Zabráníte tak zpomalení růstu rostliny, protože půda je po zalévání pokrytá krustou a ta brání pronikání kyslíku do kořenů. Protrhat kopr je ideální až se objeví první tři listy. Optimální vzdálenost je pak asi 4 centimetry.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Výsev semen kopru v polovině léta není složitý, jak by se mohlo zdát. Nezapomeňte sledovat stav půdy. Ta by totiž měla být pravidelně zavlažovaná a podle potřeby samozřejmě také hnojena hnojivy bohatými na dusík. Pozor si dejte na to, kam kopr vysazujete. Nepěstujte ho na místech, kde byly pěstované plodiny jako celer, petržel, mrkve nebo samotný kopr. Na takovém místě se jim dařit nebude a bude nutné vybrat jiné místo.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články