Vytvořte si záhony bez půdy jen s použitím obyčejné slámy. Nevšední způsob není vůbec složitý a přináší spousty výhod

                   

Vyzkoušejte následující jednoduchý návod pro vytvoření fungujících záhonků pro pěstování mnoha druhů rostlin či zeleniny jen s pomocí slámy. Velikost či umístění záhonů každý rok snadno změníte a zároveň budete překvapeni, jak dobře budou jednotlivé rostliny růst v podmínkách vytvořených z bloků slámy. Tak na nic nečekejte a vyberte si vhodné místo, kam svůj první slaměný záhonek umístíte.

Vyberte vhodné balíky slámy

V první řadě je důležité vybrat ty správné balíky slámy. K tomuto účelu se hodí opravdu tvrdší sláma, která se skládá výhradně z dutých stonků rostlin. Seno by se totiž příliš rychle rozložilo a mnohdy obsahuje plevelné druhy, které by pěstování komplikovaly. Balíky slámy zakoupíte v zahradnických obchodech nebo přímo u zemědělců.

iZdroj fotografie: Pixabay

Umístění pro nové slaměné záhony

Následně vyberte vhodné umístění pro slaměné záhony a připravte podklad položením vrstvy fólie, která bude bránit růstu plevelů. Slámu můžete umístit na travnaté či betonové plochy. Nehodí se však pro umístění na dřevěnou podlahu, která by mohla být vlivem vlhkosti poškozená. Pozor si dejte také při umístění na terasu, kde může být problém ztěžknutí takto připravených záhonů.

Fixujte balíky slámy

Aby improvizované záhony ze slámy dobře držely svůj tvar, musí být dostatečně zafixované. K tomu poslouží pevný motouz omotaný kolem balíků. Většinou jsou v tomto stavu již prodávané klasické hranaté balíky slámy. Pro jistotu se však ujistěte, že je provaz všude pevný a nehrozí rozmotání. Případné nedostatky opravte tak, aby byl záhon skutečně kompaktní a držel si svůj tvar i během pěstování rostlin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pusťte se do výsadby

Jakmile budete mít správně připravené záhony ze slámy, přichází čas na samotnou výsadbu. Vytvořte si otvory ve slámě o trochu větší velikosti, než máte připravené jednotlivé sazenice. Dovnitř umístěte menší množství výživného substrátu a přidat můžete i trochu hnojiva. Následně nasaďte vybrané sazenice ve vhodné vzdálenosti od sebe. Slámové záhony můžete použít i pro přímé výsevy, kdy semínka lehce překryjte vrstvou substrátu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články