Aby okurky nepodlehly letním nemocem a škůdcům a rostly opravdu rychle, potřebují tuto výživovou bombu

                   

Okurky najdete téměř v každé zahradě. Vynikají skvělou chutí, v létě dokážou skvěle osvěžit a používají se k přípravě mnoha různých pokrmů. Pokud ovšem chcete vypěstovat dobrou a kvalitní úrodu, musíte si pohlídat několik pravidel a myslet na to, že velikost sklizně závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitější z nich je zálivka a hnojení.

Zalévání okurek je třeba promyslet

Okurky je vhodné zalévat teplou vodou, předem natočenou do konví nebo sudů, které se zahřívají pod slunečními paprsky nebo využívají výhod teplého skleníku. Teplota vody by měla být okolo 25 až 30 °C, jinak budou okurky při každé zálivce vystaveny nepříjemnému šoku a díky tomu náchylnější k chorobám.

Slepičí hnůj na okurky

Ovšem společně se zálivkou jim lze dodat celou řadu živin, pokud tedy vše připravíte správně. Sázkou na jistotu je slepičí trus. Ten je třeba zředit vodou v poměru 1:10. Dělá se to snadno, nasbírejte sklenici kuřinců, nasypte je do vhodné nádoby a zalijte 10 litry vody. Nechte několik dní odležet a poté přidejte vodu tak, aby byl výsledný objem hnojiva dvojnásobný.

Toto hnojení je možné používat už od výsadby okurek, respektive od výskytu 3 až 4 pravých listů na keři, následně ho lze opakovat každé dva až tři týdny podle aktuální kondice okurek. Tento postup zvyšuje výnos této plodiny a může ji dokonce ochránit i před některými půdními škůdci, což se v létě rozhodně hodí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postřik okurek medem

Pokud ovšem vaše okurky neplodí tak, jak byste si představovali, můžete vyzkoušet ještě jeden osvědčený postup – a to hnojivo z medu. Můžete použít i ten, který je už zkažený – okurkám to nijak nevadí. A jak na to? Ve sklenici teplé vody rozmíchejte 1 lžičku medu a důkladně promíchejte, aby se úplně rozpustil. Následně aplikujte jako postřik na listy. To přiláká včely a další opylovače k okurkám, což pomůže zvýšit výnos.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy a triky pro optimální hnojení okurek?

Chcete další tipy pro pěstování okurek? Podívejte se na pěstování okurek na vyvýšených záhonech

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články