Aby jahody byly velké a sladké, zalévejte je tímto podomácku namíchaným fialovým hnojivem, díky kterému budou plodit ostošest

                   

Nezáleží na tom, zda se vám na záhonku usídlila pěstovaná kulturní forma nazývaná jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa) v červnové nebo stáleplodící podobě, anebo přímo původní jahodník obecný (Fragaria vesca) (obecně známý též jako lesní jahoda). Recept, který vám chceme představit, mezi těmito druhy nerozlišuje a vždy vám poskytne maximum chutných a sladkých plodů.

Jak hnojit jahody podomácku

K úspěchu vám budou stačit jen 3 ingredience. Obvykle je najdete běžně na zahradě, ale pokud byste je chtěli kupovat, pak půjde o desetikorunové položky. A co si tedy vzít k ruce?

  • 0,5 lžičky manganistanu draselného,
  • 2 polévkové lžíce amoniaku
  • a 15 kapek jódu

Vše pečlivě rozmíchejte v 10 litrech vody a můžete začít hnojit. Malým keřům jahod stačí půl litru, těm velkým pak rovný litr. Hnojení provádějte v době květu a to vždy na vlhkou půdu, aby nedošlo k poškození kořenů. Vždy před aplikací hnojení proto záhon s jahodami dobře zalijte nebo jahody vyživte jednoduše po dešti.

Hnojení jahod na konci sezóny

Další hnojení aplikujte po odplození jahodníku, a to nejlépe prostřednictvím humátu draselného. Pokud své jahodníky budete hnojit správně, budou jejich plody chutné a plné důležitých látek, jako je například vitamín C, vitaminy skupiny B (např. kyselina listová nebo také riboflavin a pyridoxin), vitamín K, betakaroten (provitamín A), vitamin E a dále například mangan, měď a draslík.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zasaďte si letos bílé jahody

A stejný postup je vhodný i pro hnojení bílých nebo také ananasových jahod. Jde o odrůdu Alpine (Fragaria vesca), která je na současném trhu k dostání v mnoha podobách:

  • Albicarpa,
  • Krem,
  • Pineapple Crush,
  • White Delight,
  • White Giant
  • White Solemacher
  • a White Soul.

Řadu z těchto odrůd je možné bez problémů i u nás. Nejlépe se prozatím osvědčil kultivar White Delight nebo bílá jahoda s latinským názvem Fragaria chiloensis původem z Chile. Jde o odrůdy s plody vhodnými i pro alergiky. Ovšem pozor – nikdy nesmí zrůžovět, v takovém případě už totiž jahody alergizující látky obsahují.

Jaké jsou vaše tipy pro hnojení jahod?

Pokud ještě nemáte jahodový záhon založený, pak se naučte, jak by taková výsadba jahod měla vypadat
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články