Vypěstujte si původní divoké rajče – překvapí svou lahodnou chutí i množstvím antioxidantů

                   

Tzv. divoké rajče seženete v obchodech pod latinským názvem Solanum pimpinellifolium. Jde o samostatný druh rajčat a jeden z pouze dvou jedlých, přičemž tím prvním je samozřejmě rajčete jedlé (Lycopersicon esculentum). Pokud mu poskytnete vhodné podmínky, potěší vás miniaturní plody visící ve shlucích podobně jako rybíz. Obvykle neváží více než 3 gramy.

Rajče divoké vs. rajče jedlé

Toto rajče roste divoce především na severním pobřeží Peru a prokazatelně ho konzumovali už staří Indiáni. Přestože jsou rybízová rajčata jiným druhem než rajče jedlé (obě patří do čeledi Solanaceae), snadno se s ním kříží zahradní rajčata, což umožňuje vznik zajímavých hybridů ceněných především pro jejich odolnost vůči chorobám a rovněž kvůli chutným drobným plodům. Takto mimo jiné vznikly i moderní odrůdy cherry rajčat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak pěstovat rajče divoké

Původní druh je velmi odolný vůči chorobám a nabízí vysoké výnosy v podobě velkého množství malých plodů po celou sezónu. Oceníte na nich především vysoký obsah cukru a kyselin, díky nimž mají výjimečně sladkou a doslova pravou rajčatovou chuť. Od rajčete jedlého se však liší i vzhledem. Rostliny mají drobné, jemné listy a voní o něco svíravěji než jejich známější příbuzní.

Divoká rajčata rostou velmi rychle a není třeba je stříhat ani vyvazovat. Potřebují jen sluníčko, dostatek zálivky a střídmé hnojení. Drobné plody se skvěle hodí do letních salátů a potěší vás svou chutí i velkým množstvím užitečných antioxidantů. Ovšem musíte si dát pozor na jednu podmínku – pravidelný sběr. Rostou tak rychlým tempem, že byste sběr měli provádět opravdu každý den. A nezáleží na tom, zda doma pěstujete žlutou nebo červenou odrůdu.

Včasný výsev rajčat je důležitý

Sazenice je vhodné předpěstovávat už v polovině března, ven by se pak měly podívat přibližně v polovině května. Pod krytem z netkané textilie (nebo jako hrnková rostlina s možností přesunu dovnitř) se jim však bude dařit ve venkovních podmínkách už od dubna. A jak velké budou? Výškou obvykle nepřesáhnou 60 cm, do šířky pak zaberou asi 70–80 cm a nedělá jim problém růst převisle.

Které neobvyklé druhy zeleniny pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články