Zajistěte si plodnost tykví až do podzimu. Ověřené triky přinesou neskutečnou úrodu cuket i dýní

                   

Možná se to už někdy stalo i vám. Nasadili jste si na záhonek tykve, ty však rostly, ale téměř neplodily. Jak tomu předejít? Pro začátek si ujasněme, co vlastně mezi tykve patří. Řiďte se vždy latinským názvem. Na našem trhu můžete najít tři typy tykví, které se mohou vzájemně sprášit. A záleží jen na vás, zda to chcete dovolit, či ne.

Dejte pozor, které druhy tykví chcete sprášit

Nejčastěji se na našich zahrádkách pěstuje Cucurbita maxima alias oblíbené hokaido. Cucurbita pepo pod sebou zahrnuje cuketu, patison, dýni olejnou apod. A nakonec je tu i Cucurbita moschata čili kupříkladu muškátová dýně. Na osivech pak najdete ještě třetí jméno (za druhovým), které vám prozradí, zda bude vaše tykev žíhaná, žlutá apod. Vždy platí, že navzájem se mohou sprášit jen dýně z jedné skupiny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud vám jde jen o vyšší plodnost, nemusíte z opylení dělat až takovou vědu. Jednoduše si najděte 2–⁠3 samčí kvítky a použijte je k opylení jednoho samičího. Postačí, když je rozeberete a získaným pylem poprášíte samičí květ. Jestliže nechcete, aby došlo ke sprášení, pak je večer před rozkvětem slepte náplastí (poznáte je podle žlutých nebo oranžových konců poupat). Kolem poledne si pak jednoduše zahrajte na včelku.

Vsadit můžete i na pomoc hmyzu

O vše se samozřejmě nemusíte starat ručně. Stačí, když na zahradu pozvete šikovné opylovače. Nebude to ani příliš těžké, protože v červenci a srpnu, kdy tykve rozkvétají, nekvete v naší přírodě zdaleka tolik nektaronosných květin, jak by bylo tomuto užitečnému hmyzu milé. A jak ho přilákat k vám? Ve sklenici vody rozmíchejte jednu lžičku medu, přelijte do rozprašovače a nastříkejte na květy. Včely se objeví vzápětí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nemusíte mít obavy, pokud se ve vašem okolí žádný úl nenachází. Včely jsou schopné překonat vzdálenost i deseti kilometrů, aby se dostaly za svou oblíbenou potravou. Tykve navíc opylují i čmeláci a další užitečný hmyz. Obvykle proto aplikace medové směsi postačí jen jedenkrát a hmyz se k vám naučí létat docela sám. A jak poznat samčí květy od samičích? Samičí mají pod poupětem jakousi bambulku, samčí ne.

Pozor dejte i na vhodný výběr pozemku

O většině druhů zeleniny platí, že bychom je opakovaně neměli vysazovat na stejné místo, ovšem tykve jsou v tomto pohledu výjimkou. Tento postup je ochrání před chorobami a pomůže i se zvýšením výnosů. Půdu musíte samozřejmě hojně zásobit živinami, například dobře vyzrálým kompostem. Bez tohoto kroku se u vás tykvím dařit nebude.

iZdroj fotografie: Pixabay

A pozor si dejte i na vhodnou zálivku. U tykví všeobecně platí, že čím více, tím lépe. Zalévat je nutné nejlépe odstátou vodou (nikdy ne studenou), a to vždy přímo ke kořenům. To je ochrání před hnilobou. Soustřeďte se zejména na období po nasazení plodů, v opačném případě je totiž rostlina shodí, aby se sama uchránila před nepříznivými podmínkami.

Když se příliš rozrůstají, zatněte jim tipec

Tykve mají tu nepříjemnou vlastnost, že se rády rozlézají do širokého i dalekého okolí. Pokud to pro vás představuje problém, klidně překážející listy a stonky podvažte a přinejhorším se nebojte ani stříhat. Soustřeďte se také na velké listy, které zakrývají květy, a ty odstraňujte preventivně. Vyplatí se to.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články