Znásobení letošní úrody rajčat správným zaštipováním: Nedopusťte se školácké chyby jako většina lidí

                   

Lilek rajče neboli rajče jedlé (Solanum lycopersicum) je často pěstovaným zeleninovým druhem z říše rostlin. Své oblibě se těší zejména díky plodům, které jsou variabilní jak chutí, tak i tvarem a barvou. Navíc je nenáročné na pěstování. Té největší úrody se ovšem dočkáte, jen pokud rostlince dopřejete příznivé okolní podmínky. Velice důležité je také zaštipování.

Proč zaštipovat rajčata

A proč je tento zahradnický úkon tak důležitý? Vedlejší výhony (často označované jako fazochy), které se na rajčatech vytváří, totiž rostliny zbytečně zatěžují a odvádí živiny od těch hlavních. Přitom jsou zcela zbytečné, jelikož netvoří květy. A pokud náhodou nějaký ten generativní orgán na sobě mají, je nulová šance, že se z něj stane plod.

Zaštipování je tedy pro rajče příznivé, a to hned z několika důvodů:

  1. Živiny poputují přímo do plodících výhonů.
  2. Ke všem rostlinným částem se dostane stejnoměrný přísun světla.
  3. Rostlina bude méně náchylná vůči chorobám houbového a bakteriálního původu.
  4. Rajče si tak snadno vytvarujete podle své potřeby.

Kdy zaštípnout rajčata

Nejvhodnější termín pro zaštipování nastává, když rajče dosáhne výšky 20 centimetrů. V této době je totiž rostlinka už natolik silná, aby zvládla mechanické poškození bez větších následků. Mějte ovšem na paměti, že při této činnosti byste neměli používat žádné nástroje. Stačit vám budou pouze vaše vlastní ruce, samozřejmě důkladně omyté a osušené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Počínejte si tedy následovně:

  1. Odstraňte ty nejstarší listy (nacházejí se úplně vespod) a slabé a nemocné výhony.
  2. Vylámejte všechny vedlejší výhony (rostou za listem mezi dvěma hlavními výhony).
  3. Podle potřeby proces po týdnu opakujte (když fazochy dorostou alespoň 3 až 5 centimetrů).

Zabraňte vzniku nejrůznějších chorob

Určitě se vyhněte odstraňování přerostlých vedlejších výhonů (přes 10 centimetrů). Vytvořili byste tak velkou bránu pro vstup různých patogenů. Těm se dále vyhnete, pokud rány po zaštipování zasypete skořicí nebo nadrceným aktivním uhlím. Tyto látky vynikají skvělými desinfekčními a antibakteriálními účinky.

Které odrůdy rajčat na své zahradě obvykle pěstujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články