Ze zahrádky přímo do vaší lékárničky. Řebříček a hluchavka by vám neměly chybět

                   

S příchodem zimy je dobré začít více myslet na svou imunitu. Mezi oblíbené bylinky patří řebříček a hluchavka, které mají široké využití a dobře namíchané ulehčí od bolesti a usnadní stonání. Patří k léčivkám, které lze označit přívlastkem ženské. I takto obyčejné bylinky mají velkou sílu a od pradávna jsou využívány v přírodním léčitelství. Například v dávných dobách považovali Keltové lodyhy řebříčku za posvátné a druidové z nich věštili počasí. 

Řebříček pro zdraví

Při nachlazení je nejlepší připravit si řebříčkový výluh v kombinaci s květem černého bezu. Jednu polévkovou lžíci zalijeme 300 ml vroucí vody a výluh pijeme třikrát denně. Podporuje pocení, čistí organismus a snižuje horečku. Jste-li tedy nachlazení, nebo na vás „něco leze“, je to ideální řešení, jak se zase dostat do formy.

Řebříček se dá využít i na úpravu krevního tlaku a menstruačního cyklus, a to především prostřednictví řebříčkové koupele. Smícháme 2 díly řebíčku, 1 díl měsíčku, 1 díl kontryhele a zalejeme je vroucí vodou. Louhujeme 15 minut. Slijeme a přidáme do koupele. Je to příjemná prevence při prochladnutí a bolestech vaječníků, ledvin a močového měchýře. Zejména pro ženy je to nenahraditelný pomocník.

Hluchavka pro lepší imunitu

Hluchavka bílá je podobná kopřivě, roste i na podobných stanovištích a stejně dobře se v zahradě rozrůstá. Má skvělý vliv na pleť a chrání a posiluje imunitní systém. Připravit si můžete například hluchavkovou tinkturu. Hrst hluchavkových květů nasypeme do lahve a zalijeme 1/2 litrem 40% alkoholu. Necháme 14 dnů stát v uzavřené lahvi. Jednou denně lahví zatřepeme. Přecedíme a hotovou tinkturu užíváme – 15 až 20 kapek na dobré spaní a pohodový den. K celkovému posílení organismu pomůže i pravidelné pití hluchavkového čaje. Na jeho chuť si sice musíte chvíli zvykat, ale za ty zdravotní benefity to stojí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články