Zelená střecha promění vaše bydlení k nepoznání. Nebojte se ji vyzkoušet

                   

Nechte svůj dům pěkně zazelenat! Zelené střechy jsou stále rozmáhajícím se trendem, který se postupně dostává do podvědomí čím dál více lidí. Zatímco ve světě je lze považovat za poměrně zažitý standard, na území naší země si teprve začínají budovat své místečko – a je to moc dobře. Je to totiž skvělý způsob, jak pomoci přírodě i klimatu a zároveň zkrášlit váš dům, chatu či chalupu. Možná ale nevíte, co si pod pojmem zelené střechy představit. Pak čtěte dále a nechte se inspirovat.

Vaše místo klidu

Zelené střechy jsou vlastně takové zahrady na střechách domů. Realizují se především na rovných plochách, nicméně výjimkou nejsou ani šikmé střechy – ty však mají logicky jen čistě estetický charakter. Nejenže vypadají zajímavě na pohled a dokážou na sebe strhnout pozornost, ale zároveň mohou nahradit zahradu, což ocení především majitelé rodinných domků ve městě, kteří nemají vlastní zahradu.

Můžete zde pěstovat rajčata, papriky nebo jahody, anebo si jen udělat hezké místečko na relaxaci po práci. Zelené střechy slibují rozmanité využití a dobrou zprávou je, že nevyžadují nikterak náročnější péči nežli klasické zahrady.

Skvělá izolace

Ale nejde jen o vzhled, zelená střecha má i řadu praktických výhod, které by vás mohly přesvědčit. Přítomnost zeleně například prodlouží životnost střešní krytiny, jelikož ji přirozeně chrání. Váš dům se také vyhne teplotním extrémům a neublíží mi ani kroupy nebo klimatické vlivy. Další výhodou je přirozené ochlazování stavby v horkém období.

Vzhledem k tomu, že do sebe zelená střecha vsakuje srážkovou vodu a celkovou vlhkost, dokáže pocitově ochladit dům, což v létě rozhodně není na škodu. Zeleň na střeše umí snížit i prašnost a postará se o zvlhčení vzduchu. Zvláště pro lidi žijící ve městech mohou být tyto střešní zahrádky vítaným vysvobozením od betonu velkoměsta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články