11 vychytralých důvodů, proč vysadit na zahradě a dvorku více stromů. Poskytují totiž víc než jen stín

                   

Stromy patří k nedílné součásti krajiny okolo nás. A každý, kdo se jen trochu zajímá o přírodu, ví, že jsou užitečné v celé řadě směrů. Poskytují stín, nabízí úkryt mnoha živočichům a jako bonus leckdy nabídnou i chutné plody. To však není vše, kvůli čemu se vyplatí je vysázet. Podívejte se na 11 důvodů, které vás přinutí koupit alespoň jednu stromkovou sazeničku, i když už si myslíte, že jich máte dost.

1) Poskytnou vám ceněný stín

Tohle je asi ten nejlepší důvod k výsadbě stromů. Není totiž nic lepšího, než když si po dlouhém dni plném práce můžete sednout do blízkosti vzrostlého stromu, který vás ochrání nejenom před sluncem, ale mnohdy i před jinou nepřízní počasí. Proč stavět různé altánky a zahradní domky, když řešení může vyrůst zcela samo?

2) Stromy snižují teplotu v lokalitě

Jeden strom toho příliš nezmůže, ale pokud jich bude více, dokážou v létě snížit sluneční úpal na vaší zahradě na snesitelnou úroveň. Jde o efekt nejlépe pozorovatelný ve městech – ulice s většími zelenými ostrůvky bývají o něco chladnější než jejich celobetonové kolegyně. Vliv na tuto skutečnost má i výška trávníku apod.

3) Rozšiřte biodiverzitu ve svém okolí

Stromy patří k opravdu neuvěřitelným zástupcům rostlinné říše. Nabízí nespočet variant růstu, tvaru koruny, barvy květů apod. A mnohdy poskytují i léčivé účinky a dokonce nám dokážou dodat sílu (pokud se tedy alespoň trochu přikláníte k esoterice).

iZdroj fotografie: Pixabay

Mnohde však není hospodaření s volnou přírodou příliš dobré, a proto se v krajině vyskytuje mnohem méně druhů, než by mohlo. Pokud to chcete změnit, seznamte se s rostlinopisem své oblasti, vyberte vhodnou sazeničku a přispějte tak alespoň trochu k rozmanitosti přírody okolo sebe.

4) Dokážou obnovit divočinu

Zvířata ptáci v našem okolí mnohdy nemají kde žít. A právě stromy jim dokážou poskytnout opravdu pestrou paletu úkrytů, a to od kořenů až po korunu. Pokud tedy nechcete, aby se z vaší zahrady nebo jejího okolí stala pustá poušť, vysaďte pro jistotu několik stromů navíc.

5) Průvodci celoživotním vzděláváním

Pohled na strom (především na ten listnatý), který se od jara a až do zimy stále mění, se může stát první vhledem do koloběhu přírody. A to nejenom pro děti, ale i pro dospělé. Navíc se mohou stát parťáky pro dětské hry, a to také není k zahození.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Stromy jako zdroj potravy

Tento bod s tím předchozím úzce souvisí. Pokud chcete udělat ze své zahrady přívětivé místo k životu pro četné zástupce živočišné říše, pozvěte si na ni ty správné dřeviny. Může jít jak o ty medonosné (lípa, akát apod.), tak i o ty, které poskytnou potravu ptákům (ptačí zob, jeřáb apod.).

7) Stromy pomáhají čistit vzduch

Především ve městech to často nebývá s ovzduším nijak slavné, ale stromy umí velkou část škodlivin ze vzduchu jednoduše odfiltrovat. A jako bonus na svých listech také zachytávají prach. Do opravdu silně znečištěného prostředí však vybírejte takové, které podobný nápor zvládnou. Jde třeba o nejrůznější druhy třešní, akát, dub, javory apod.

8) Pomáhají zvládat erozi

Klima okolo nás se v poslední době hodně mění, což s sebou přináší i mnohdy nepředvídatelné změny počasí. Bleskové záplavy a jiné vodní pohromy tak přestávají být výjimkou, ale spíše pravidlem. Jednou z největších hrozeb je v jejich případě eroze půdy a právě té dovedou dobře zakořeněné stromy účinně zabránit.

iZdroj fotografie: Pixabay

9) Stromy jako ochránci

Tyto jedinečné výtvory přírody také bojují proti globálnímu oteplování. I když to zní jako klišé, je to rozhodně pravda. Dokážou totiž pohlcovat oxid uhličitý, který lidé svou činností produkují a tím nás vlastně chrání před škodlivými dopady tohoto jevu.

10) Zábavnější průvodci nejenom ve městech

Dobře rostlý strom vytváří jedinečný krajinný prvek, na který se každý rád podívá. Proto jsou tak populární například rozkvetlé louky v pozadí s vysokým stromem. Ano, květiny jsou krásné, ale… Navíc pobyt v zeleni prokazatelně dělá lidi šťastnějšími a přináší uklidnění a odpočinek pro oči.

11) Stromy zvýší hodnotu vaší nemovitosti

Jak se říká – první dojem prodává. A dům, který obklopuje několik vzrostlých stromů vypadá zkrátka o něco lákavěji než ten, stojí uprostřed holého dvorku. Stromy tedy můžete brát i jako budoucí investici. První dojem lze totiž na možné kupce udělat jen jednou.

Strom jako investice do budoucnosti

Když všechny důvody sečtete, pak si velmi snadno spočítáte, že výsadba stromu není jen jednorázovým počinem s okamžitým dopadem. Ba právě naopak – přesah vašeho činu sahá daleko do budoucnosti. Pokud tedy vy sami stromy sázet nemůžete (protože například nevlastníte vhodný pozemek), můžete podpořit alespoň nějakou nadaci, která se jejich výsadbou zabývá.

Kolik stromů jste už během svého života vysadili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články