20 jedovatých rostlin, které běžně a samovolně rostou na českých zahradách. Dokáží prudce otrávit i při pouhém doteku

                   

Seznamte se s 20 nejjedovatějšími druhy rostlin, které se mohou vyskytnout na běžné zahradě. Většinou okolo nich chodíme, aniž bychom tuto zákeřnost tušili. Pokud se k nim však přiblíží děti nebo domácí mazlíčci, pak může nastat velmi vážný problém. Nenechte situaci dojít až tak daleko a udělejte si jasno! Tento seznam obsahuje 30 druhů nejběžnějších jedovatých rostlin, o kterých byste měli vědět.

1. Narcis vás otráví celý

Při požití narcisových cibulek se dostaví zvracení a bolesti břicha. Ale nebezpečné jsou i jeho krásné květy, a to jak při náhodné konzumaci, tak i při kontaktu s kůží. Na narcis (Narcissus) si tedy dejte pozor.

2. Oleandr obsahuje velmi silný jed

Jde o toxickou rostlinu, která může být smrtelná jak pro lidi, tak pro zvířata. Oleandr obecný (Nerium oleander) obsahuje srdeční glykosid, který rychle proniká do krevního oběhu a způsobuje vážné otravy.

3. Ostrožka způsobuje zvracení

Při požití mohou listy i květy ostrožky (Delphinium) způsobit zvracení nebo zánět úst. Často se dostavuje i dušnost v důsledku otoku hrdla v důsledku silného podráždění.

iZdroj fotografie: Pixabay

4. Náprstník má silný jed

Toxiny z náprstníku (Digitalis) mohou způsobit srdeční problémy, takže je důležité, aby se k němu nemohla dostat zvířata ani malé děti. I nepatrné množství zkonzumované rostliny totiž může být smrtelné.

5. Hyacint vypadá jako cibule

Cibule hyacintu (Hyacinthus) jsou bohužel jedovaté a jako „bonus“ vypadají přesně jako mladá cibule nebo šalotka. Pokud je tedy na léto vykopáváte, uskladněte je odděleně od prostor, kde skladujete zeleninu. Jejich pozření může způsobit zvracení a průjem.

6. Konvalinka umí být velmi nebezpečná

Konvalinka vonná (Convallaria majalis) je také silně jedovatá. Příznaky po konzumaci jakékoliv části rostliny zahrnují nevolnost, bolesti hlavy a v nejhorších případech i srdeční problémy, které mohou vyústit i ve smrt.

iZdroj fotografie: Pixabay

7. Hortenzie otráví i při doteku

Jde o jednu z nejoblíbenějších dřevin, kterou najdeme téměř v každé zahradě. Ovšem jedovatý saponin v těchto květinách způsobuje úporný průjem a bolesti břicha. Pozor tedy na ně – na střih hortenzie (Hydrangea) si vezměte rukavice a jinak se jim obloukem vyhýbejte.

8. Tulipán nabízí jedovaté cibule

Věděli jste, že tulipány (Tulipa) mohou být toxické? Přesto je to přesně tak. Obsahují řadu alkaloidů, a to především ve svých cibulkách. Jejich konzumace vyvolává zvracení, průjem, a dokonce i křeče!

9. Rododendron je velmi nebezpečný

Listy rododendronů (Rhododendron) jsou vysoce toxická rostlina jak pro lidi, tak pro zvířata. Už jeden jediný list může způsobit zvracení a průjem. V nejhorších případech se dostavuje i ztráta vědomí.

iZdroj fotografie: Pixabay

10. Azalka způsobuje nízký krevní tlak

Další jedovatá, ale velmi hezká květina, často se vyskytující v českých zahradách, je azalka (Azalea). Obsahuje grayanotoxin, který způsobuje zvracení a nízký krevní tlak. Příznaky jsou tedy podobné otravě jídlem.

11. Amarylka aneb pozor na letnění

Pokud jde o jedovaté pokojové květiny, které s v zahradě letní, tak jednou z těch velmi jedovatých je právě amarylka (Amaryllis). Obsahuje alkaloidy, které při konzumaci způsobují nevolnost, srdeční arytmii a v nejhorším i smrt.

12. Kosatec obsahuje alkalické sloučeniny

Půvabných kosatců (Iris) se na světě vyskytuje téměř 200 druhů. Tato květina ovšem obsahuje jedovaté alkalické sloučeniny, neubezpečené zejména pro alergiky. Příliš dobře je však nesnášejí ani zvířata.

iZdroj fotografie: Pixabay

13. Lilie – ohrozí hlavně zvířata

Lilie (Lilium) jsou nebezpečné zejména pro zvířata. Jejich květ obsahuje toxiny, způsobující nevolnost, zvracení, průjem a nepříjemné pálení při močení. A k otravě stačí už malá hrst.

14. Vistárie – nebezpečná i na dotek

Okvětní lístky a stonky vistárie květnaté (Wisteria floribunda) obsahují glykosidy, které mohou při požití způsobit žaludeční potíže. Při kontaktu pak často způsobují dermatitidu. Jejich nejtoxičtější částí jsou semena obsahující kyanogenní glykosidy!

15. Sněženka – jedovatý posel jara

Věděli jste, že sněženky (Galanthus) jsou také jedovaté? Nezáleží na tom ,jakou část omylem zkonzumujete. Vždy způsobuje zvracení, průjem a bolesti břicha. K vážnějším otravám však naštěstí obvykle nedochází.

iZdroj fotografie: Pixabay

16. Brambořík – něžná krása plná jedovatosti

Brambořík (Cyclamen) kvete nejčastěji v chladnějším počasí. Jeho jedovaté okvětní lístky mohou být nebezpečné pro kočky a psy, ale otrava nebývá smrtelná. Zadělají si jen na pořádné žaludeční potíže.

17. Chryzantéma kalme tělem

Chryzantéma alias listopadka (Chrysanthemum) je také jedovatá a konzumace i malého množství listů může způsobit zvracení, průjem, nevolnost nebo dokonce křeče. Výjimku mají tzv. jedlé chryzantémy – zlateň věncovitá či kopretina věncová (Chrysanthemum coronarium).

18. Kala není vhodná ke konzumaci

Kornoutice africké (Zantedeschia aethiopica) alias kaly nádherně kvetou, ale také obsahují jedovaté sloučeniny, jako je například šťavelan vápenatý. Po jejich konzumaci se tak dostavuje například intenzivní pálení nebo otoky v ústech.

iZdroj fotografie: Pixabay

19. Klejicha může rychle otrávit

Pokud dojde k požití některých částí klejichy (Asclepias) zvířetem nebo člověkem, může to vést k zvracení a průjmu, či k bolesti břicha. Pokud ovšem během prvních 30 minut po požití sníží vypijete vodu s aktivním uhlím, značně tak snížíte absorpci toxinů.

20. Srdcovka napoví svým názvem

Jde o malý keř, jehož květy vypadají jako srdce obrácené vzhůru nohama. K dostání bývá srdcovka (Dicentra) v různých odstínech růžové a červené, ale květy srdcovky obsahují jedovaté alkaloidy, které mohou u některých lidí vést k nebezpečným srdečním problémům.

Které z těchto jedovatých květin máte na zahradě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články