Proč založit soběstačnou lesní zahradu? Vše, co potřebujete vědět. Netradiční využití pozemku pobláznilo Česko

                   

Co je to vlastně lesní zahrada? Nejde o nic jiného než o pokus o co nejvěrnější napodobení podmínek panujících ve skutečném lese. Lesy jako takové patří k nejstabilnějším ekosystémům na Zemi. Dobře vytvořený návrh permakulturní lesní zahrady vás tedy zbaví velkého množství dřiny, kterou si od vás jinak žádá běžná zahrada. A jako bonus si budete moci pochutnat i na originálních výpěstcích plných vitamínů.

Jedlý les na vaší zahradě

Nepředstavujte si tedy lesní zahradu jenom jako něco dekorativního a určeného nanejvýš pro potěchu oka. Je to totiž přesně naopak – i v ní může (ba dokonce by mělo) růst mnoho užitečných druhů ovoce a zeleniny. Lesní zahrady totiž co nejvěrněji napodobují okraj lesa, nikoli jeho nejtemnější hlubiny. Proto se obvykle skládají ze sedmi základních vrstev:

  • koruny stromů,
  • malé stromové nebo velké keřové patro,
  • keřové patro,
  • bylinná vrstva,
  • zemní krycí vrstva,
  • podzemní kořenová vrstva,
  • vrstva popínavých rostlin.

Velmi brzy se také do vašeho ekosystému přirozeně zařadí myceliální neboli houbová vrstva. Právě houby totiž mnoho lesních rostlin potřebuje k tomu, aby dobře rostly a prosperovaly.

7 důvodů pro založení lesní zahrady

Na první pohled vypadá celý princip trochu složitě, ale není tomu tak. Nemusíte dokonce ani dodržet všechna patra, protože lesní zahrady staví spíše na principu než na jednotném vzhledu. Ty opravdu malé tak klidně vytvoříte i na předzahrádce. Důležitá je především jedna věc: v lesní zahradě je vždy třeba co nejvíce zachovat vrstvu půdního pokryvu, a vyhnout se tak velkým narušením půdy. Jednoletá a kořenová zelenina se tedy do záhonů příliš nehodí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lesní zahrada je soběstačná

Lesní zahrady jsou jedním z nejméně náročných permakulturních systémů. Typově bychom je zařadili někam mezi sady a přírodní lesy. Nemusíte se bát zdlouhavého vytrhávání plevele ani úmorné zálivky – to snad jen v prvních několika letech – později nastoupí přirozené samoregulační mechanismy, jež fungují i v klasickém lese.

Odolnost na dlouhou dobu

Lesní zahrady jsou odolné – to je zkrátka fakt. Vrstvená struktura a samozřejmě také rozmanitost rostlin umožní vaší zahradě odolat i extrémním povětrnostním podmínkám. Stromy a keře navíc chrání půdu ve svém okolí před erozí, poskytují stín svým pěstitelům a samozřejmě také ochlazují vzduch a vytvářejí příznivé mikroklima.

Jde o biologicky udržitelný ekosystém

Nejde o žádnou novinku. Zejména v Jižní a Střední Americe existují lesní zahrady založené před několika tisíci lety, které si stále zachovávají svůj charakter, byť působí trochu divočeji, než bylo původním záměrem. Jednotlivé druhy rostlin se navzájem podporují a společně překonávají i opravdu obtížné podmínky (pokud se jedné nedaří, nahradí ji druhá).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lesní zahrady jsou krásné

Na první pohled často působí lehce divoce a nespoutaně, takže nabízí skvělý prostor k odpočinku pro všechny vaše smysly. Pokud navíc záhony ve stínu stromů doplníte i nějakou tou tůňkou nebo jiným vhodným prostředím k životu, pak se budete moci kochat i rozmanitostí mnoha druhů živočichů.

Prospívají životnímu prostředí

Vzrostlá lesní zahrada poskytuje mnoho ekologických výhod. Především skvěle zachycuje tolik diskutovaný oxid uhličitý a ukládá ho do půdy a dřevní biomasy stromů a keřů. Skvěle také zadržuje vodu po silných deštích, čímž účinně brání záplavám a erozi. A úkryt v ní najde i hmyz a malá zvířata.

iZdroj fotografie: Flickr

Obejde se skoro bez údržby

Dobře založená lesní zahrada je po několika letech zcela soběstačná. Půdu pokrývají rostliny nebo mulč, takže nehrozí její zaplevelení. Vaše zásahy se tedy budou omezovat jen na občasné prořezání keřů, sběr pěstované zeleniny a občasnou zálivku okrajů vaší zahrady (ale to jen v těch nejparnějších dnech).

Čistí prostředí v okolí

Vlivem průmyslové činnosti, osobní dopravy a dalších faktorů je vzduch v našem okolí znečišťován stále více. Ale bujná zeleň dokáže řadu nebezpečných škodlivin ze vzduchu jednoduše odfiltrovat. Vzrostlá lesní zahrada hned vedle vašeho domu vám tak zajistí lepší podmínky k životu.

Který typ zahrady na svém pozemku preferujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články