Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při výchově psa. Brání nám ve vzájemném porozumění

                   

U psů je to mnohem jednodušší než u jiných zvířat, ať už společenských nebo hospodářských. Po dlouhá léta byl pes šlechtěn právě k tomu, aby s námi trávil volný čas. V dnešní době je možné se psem nejen sportovat, ale i tancovat nebo řešit hlavolamy. Jejich využití je velmi všestranné a je jen na nás, kterou společnou cestou se vydáme.

Výchova a výcvik není to samé

Pokud se se psem chceme věnovat speciálnímu odvětví, je zapotřebí jeho důkladný výcvik. Oproti tomu je výchova něco, čím by měl projít každý pes. Dokonce i ten, jehož životní náplní bude ležení na gauči. Během výchovy psa se ale, mnohdy nevědomky, dopouštíme chyb, které ovlivní naše společné soužití.

iZdroj fotografie: Pexels

Základem je, že musíme začít hned od štěněte, a to je věc, která spoustě majitelů dělá problém. Štěňátko je přece roztomilé, a tak mu mnohdy dovolíme vše, co ho napadne. A právě tímto chováním si zaděláváme na velký problém, protože jednoho dne přijde hranice, kdy stejné chování dospělému psovi již nebudeme tolerovat.

Pes ale bude ten, který naši změnu nebude chápat, a mohl by se s ní velmi těžko vyrovnávat. Častou chybou je také nevhodně zvolená metodika výcviku nejčastěji používání fyzických trestů. Výcvik psa by měl probíhat pozitivní formou a i pokud se obrátíme na odborníka, měli bychom při jeho výběru dbát na metody, které používá. 

Žádný učený z nebe nespadl, ale všeho moc škodí

Pes, stejně jako každý tvor, má omezenou kapacitu vnímání. Stejně jako my sami po čase u jedné činnosti přestáváme být pozorní, pokud je délka výcviku na psa moc, začne se věnovat okolním věcem. Mějte na paměti, že pes dokáže udržet pozornost stejně dlouhou dobu jako malé dítě. Poučné pravidlo je také to, že opakování je matka moudrosti.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud pes zvládne provést nějaký trik, neznamená to, že ho již perfektně umí a neměli bychom ho s ním pravidelně trénovat. U cviků je to právě naopak, čím častěji je se psem budeme opakovat, tím větší máme jistotu, že cviku plně rozumí a nedělá mu problém ho splnit. Před jakýmkoliv tréninkem je dobré se na psa na chvíli zaměřit. Každý pán by měl poznat, jestli je jeho pes v náladě na trénink, nebo nikoliv.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud vašeho psa například něco bolí, jen velmi neochotně s vámi bude trénovat složité cviky a také ze cvičení nebude mít radost. Tu ale nakonec nebudete mít ani vy, protože jeho výkony nebudou dobré. Stejně jako nálada a rozpoložení psa má na trénink vliv nálada naše. Psi jsou extrémně vnímaví, a proto je můžeme snadno rozhodit.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud jsme měli v práci dlouhý den, nebo jsme naštvaní, mnohem lepším řešením než trénování je dlouhá procházka, která nám vyčistí hlavu. Na výcvik si vyberte vhodné prostředí, které pro psa není nové a cítí se v něm bezpečně. Také dávejte pozor na to, aby měl pes plnit pouze jeden povel, nikoliv více najednou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články