Co znamená, když vám pes dá pac? Vlastně si vás tak trochu tahá na vařené nudli

                   

Psi s námi komunikují opravdu mnoha způsoby. Neomezují se jen na zvuky – mnohé lze vyčíst i z výrazu jejich oči anebo z gest, která naším směrem vysílají. A některá se opakují nápadně častěji než jiná. Jedním takovým je právě klasické „pac“ alias podávání tlapky. Obvykle to psa naučíme my, ale on to pak později opakuje sám od sebe a užívá si reakci, kterou to v nás vyvolává. A opravdu má proč.

Když vám pes podává tlapku

Psi si tuto aktivitu díky své inteligenci velmi rychle spojí s jedním žádoucím chováním – pamlskem. Jinými slovy – oni vás poslechnou a vy je odměníte. Ale nejde tu jen o pamlsek, vy jim totiž zároveň věnujte pozornost. A právě na to se podáváním tlapky snaží navázat. Takže když se s nimi například přestanete mazlit a oni vám podají tlapku, vlastně tím říkají, že máte ještě pokračovat, protože oni si to přejí. Ano, tak jednoduché to je. Leckdy tedy nechce odměnu, jde mu jen o pocit štěstí, který ve vaší blízkosti zažívá.

Co vám říká váš pes

Ale podávání packy není jediným gestem, které vůči vám pes vysílá. Zajímá vás, zda je váš pes šťastný? Chtěli byste vědět, kdy se necítí dobře, anebo co znamenají různé pohyby ocasu nebo jiné často se opakující chování? Naučte se jednotlivé pozice a zjistěte, jak svému psovi porozumět. Pokud například pes spokojeně sedí a opírá se o zadní packy, jednoduše vám sděluje, že je šťastný a stojí o kontakt s vámi.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ještě více je tato výzva podpořena, pokud pes stojí na čtyřech, ale přitom uskakuje do stran a prohýbá se v zádech. Toto pozvání ke hře může doprovázet i vzrušené štěkání a někdy i šťouchání čumáku do lidí nebo do psů, které si váš mazlíček ke hře vyhlédl. Zcela jinak vypadá podezřívavost. Pokud pes stojí na všech čtyřech a někam se upřeně dívá nebo se rozhlíží, pak je zcela jasné, že nemá k situaci okolo sebe důvěru.

Nepleťte si únavu s klidem

Když pes sedí na všech čtyřech a zhluboka zívá, pak není unavený, to tak pouze vypadá. Tato pozice ve skutečnosti znamená něco jako „Cítím se neklidně, naznač mi, co se tady děje.“ Toto chování je tedy možné pozorovat především ve chvíli, kdy si pes není jistý tím, co se s ním bude dít dál. Velmi často to dělá, když například odcházíte a on neví, zda může s vámi nebo ne. Zívání je pro něj rychlý způsob, jak se uklidnit.

Chybu dělají chovatelé i v interpretaci toho, když se pes olizuje. To tiž nutně nemusí znamenat, že má hlad. Naopak, někdy to znamená i to, že je nervózní, cítí se neklidný a potřebuje ujištění, že je vše v pořádku. Z vaši strany by mělo následovat ujištění a uklidnění, jinak se můžete toto chování prohloubit dokonce až v agresi, kterou vlastně pes dává najevo svůj strach. A tomu je vždy vhodné předejít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Neklidná chůze a ostražitost

Velmi podobná je i situace, v níž pes přechází neklidně sem a tam. Obvykle nechodí zpříma, ale jeho kroky vytváří nakonec tvar elipsy, a to samozřejmě ne pravidelné. I tady je nutný váš zásah, který ho zbaví pochybností. A pokud je pes strnulý a upřeně hledí do jednoho místa, pak se jednoznačně jedná o ostražitost. Pes jednoduše cítí, že se děje něco divného zjišťuje, co by to mohlo být a zda pro něj existuje nějaké riziko.

Pokud pes zaujímá tuto pozici, bylo by nerozumné se k němu přibližovat. Vlastně vám tak říká, abyste se ho nedotýkali, protože pokud to uděláte, pak nejspíš zareaguje neadekvátně. A podobně byste měli reagovat i na situace, když se vám pes vyhýbá. Váš mazlíček vám tak sděluje, že cítí úzkost nechce se na tomto místě dále zdržovat. Může vás dokonce i pokousat, protože je jednoduše příliš nervózní.

Kdy se psovi raději vyhnout

Další pozice je velmi podobná ostražitosti – tzn. stání na všech čtyřech a upřené zírání do jednoho bodu. Pokud ovšem před psa přestoupíte, zadívá se na jinou stranu, jakoby se vám vyhýbal pohledem. A co znamená toto gesto? Pes o vás ví, ale nechce, abyste se k němu přibližovali, protože se na daném místě jednoduše necítí dobře. Naopak pokud je pes nahrbený a s hlavou skloněnou dolů, tak se bojí a potřebuje vaši pomoc.

iZdroj fotografie: Pexels

Někdy se však strach může překulit až do obrany. Pes se přestane tolik hrbit, pootevře tlamu a leckdy začne i vrčet. Říká vám tak, že není vhodné ho utěšovat, protože se jednoduše momentálně příliš bojí a stejně by vás nevnímal. Pokud má ovšem pes zavřené oči, hlavu vztyčenou vzhůru a celkově vypadá naježeně, pak zpozorněte. Buďte opatrní, nepřibližujte se k němu a neprovádějte ani žádné prudké nebo náhlé pohyby, pes může velmi snadno zareagovat vaším napadením.

Chování psa během spánku

Ale existuje ještě jedna specifická kapitola, které se vyplatí věnovat pozornost – noc. Pokud vás pes například příliš lapá po dechu během spánku, měli byste tomu věnovat pozornost. Znamená to totiž nejspíš to, že je teplota v místnosti může být příliš vysoká. Možné je však také to, že čtyřnohý spáč strávil večer velmi aktivně a nyní se pomalu vrací na svou normální teplotu. Pokud však můžete oba tyto faktory vyloučit, pak zpozorněte.

Mezi další příčiny lapání po dechu během spánku (tedy nejenom v noci) totiž může patřit i příliš velký a špatně zpracovaný stres, strach a rovněž nervozita. Způsobovat ho však mohou i příliš těžká jídla před uložením ke spánku či dokonce bolest nebo nemoc. Pokud by se tedy podobný stav opakoval častěji, pak pro jistotu navštivte veterináře.

A jaké zvláštní chování má váš pes?

Některé psí projevy ovšem nejsou právě žádoucí. Zjistěte, jak odnaučit psa skákat při vítání ve 30 minutách
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články